Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno prerábka kufra na náradie

Nazdar, mám dvoje Bosch kufre od aku náradia ktoré už na originálne využitie pre dané aku nevyužijem - https://i.imgur.com/eDyQa7h.jpg. Kufre sú vo veľmi dobrom stave tak ich chcem využiť na skladovanie niečoho iného. Problém sú na mieru robené vnútorné priehradky ktoré pre iný účel nemajú absolútne žiadne rozumné využitie. Nepravidlené tvary a rôzna výška predelov. Preto chcem plastové priehradky odstrániť a vytvoriť jednoducho jeden veľký priestor. Pred pár rokmi som niečo podobné skúšal s parkside kufrom a vylomením priehradky som vylomil aj vonkajší obal. Tomu sa chcem vyhnúť takže lámanie kliešťami ide mimo hru. Čo iné by mohlo byť vhodné? Napadá mi oscilačný rezák alebo termonožík. Síce nič z toho nemám ale vedel by som niekde zapožičať. Ak má niekto nejaký TIP tak vopred ďakujem.

Řešení:

Konečne som si nato našiel čas, mám to hotové. Dám sem postup a fotky ak by niekto chcel robiť niečo podobné.
pred úpravou:https://i.imgur.com/Y1YSCJy.jpg
orezanie nahrubo: https://i.imgur.com/xHaNDbS.jpg
dočistenie zvyšku: https://i.imgur.com/bRq2bil.jpg
Výsledok je mierne odlišný pretože kufre sú z dvoch druhov plastu. Postup bol rovnaký u oboch. Najprv som nacvakal kliešťami na výšku tých prepážok cca každé 1-2cm. Potom som to odlamovacím nožíkom(nie klasický ale väčší s hrubšími planžetami) začal rezať čo najnižšie to šlo čiže cca 1cm od dna. Výsledok je na druhej fotke. Ide to dosť ťažko a je to na vlastné riziko ak by to niekto chcel skúšať. Treba vedieť ako rezať čiže neodporúčam to každému. Uhlovou brúskou s reguláciou otáčok na minime a brusným kotúčom som dočistil plochu až na dno. Šlo to pomerne dobre, stačí dávať pozor a nezarezať hlbšie alebo do okrajových plastov. Nakoniec obyčajným brúsnym papierom a plochým sekáčom som dočistil plochu. Plast sa mierne topil aj na tých nízkych otáčkach a mierne sa to poprilepovalo na obvodové plasty. Použil som namočenú handru a odrel všetko. Dobré je to nakoniec očistiť silným prúdom vody/vzduchu podľa toho čo kto doma má. Možno to nevyzerá vizuálne až tak dobre ale je to na náradie a zvonku kufre ako nové. Funkčnosť 100% takže niet čo riešiť. Samozrejme toto nie je ideálny postup ako niečo také robiť. Ideálne je to orezať oscilátorom ktorý ale nemám. Inak tieto BOSCH kufre po úprave nestratili výrazne pevnosť po odstránení toho vnútrajška. Nebál by som sa tam naložiť aj ťažké náradie. Vždy záleží čo je to za kufor, druh a hrúbka plastu.

Jak je vnější stěna silná a pevná? Ono je možné, že dojde ke ztrátě celkové pevnosti po odstranění vnitřku.
Než se s tím trápit, co to odprodat a za získané si koupit něco kvalitního a doplatit si?

ST: vonkajšia stena je silná. Je to od Bosch a hoci je to plast tak to pôsobí dosť robustne. Že bude po odstránení kufor oslabený toho sa vôbec nebojím.

Dosť sa mi pozdáva to čo poradil umfa. Mám tento typ kliešťov doma ale sú extrémne staré čiže kúpim nové, zídu sa aj inde... Potom by som prípadne mohol dorovnať zvyšné nerovnosti ako poradil host ale s brusným kotúčom. Mám teraz plno inej roboty ale budúci týždeň to spravím a hodím sem foto ako to vyšlo.

Tak včera som to viac menej dokončil. Aj v tomto stave ako je to teraz je to už použiteľné ako jedna veľká plocha. Odstránil som všetky priehradky ale všade ostal výstup cca do výšky 1cm. Nechcel som ísť ďalej pretože napríklad kliešte pri stlačení ten materiál ťahajú až sa sfarbuje do svetlejšieho. Ak by som cvakol tesne až na dno tak by to takto oslabilo aj hlavný vonkajší obal. Ten materiál nie je krehký plast ale skôr taký ten gumený plast. Buď to nechám tak ako je teraz alebo ešte požičiam oscilátor alebo brúsku na malé otáčky aby sa plast netavil. Ako je vidieť na tomto videu: https://youtu.be/-rfBYCJkvik?t=74 tak je to ideálne spraviť takto nech je to PP alebo PE malo by to ísť. Ja som použil len čo mám doma čiže obyčajné kliešte ktorými som po hĺbke nastrihal na viacerých miestach ten plast a potom odlamovacím nožíkom(nie ten taký štandardný ale taký väčší s hrubými planžetami) som hrubšou silou ťahal rovnú linku cca 1cm od dna. Šlo to pomerne ťažko a ako niekto spomínal je to až vyslovene nebezpečný postup. Chcel som ušetriť za nový kufrík/organizér a zároveň je takáto "reciklácia" ekologická. Ak niekto bude robiť niečo podobné je to na zváženie pretože je s tým dosť práce a záleží aký je to kufor a podľa toho po odstránení priehradok môže byť kufor potom prehnane labilný. Tieto od Bosch sú z hrubšieho plastu čo sa týka hlavného obalu čiže v tomto prípade to nevadí.

Je to možné. Ťažko povedať čo za plast to vlastne je. Jedna vec je označiť to ako PP/PE/PTFE/HDPE/LDPE a to nemusím byť na tento materiál ani expert aby som vedel že nie je PP ako PP. Ktorýkoľvek je v rôznych kvalitách s mierne odlišnými vlastnosťami. Kedysi som takto upravoval kufor od PARKSIDE(LIDL). Ten bol po odstránení vnútorných prepážok naprd, takmer vôbec nedržal tvar. Bolo možné ho využiť len na najľahšie náradie + bol to tak tenký plast že som niekde vylomil aj vonkajší obal. Tieto ktoré som upravil teraz sú od Bosch a plasty sú to násobne hrubšie, odolnejšie, pevnejšie. Skúsim ešte budúci týždeň s brusným kotúčom na nižšie otáčky. Ak je môj odhad správny tak to obrúsim až na dno bez poškodenia obalu. Snáď sa ten plast na najnižších otáčkach nezačne topiť.

Konečne som si nato našiel čas, mám to hotové. Dám sem postup a fotky ak by niekto chcel robiť niečo podobné.
pred úpravou:https://i.imgur.com/Y1YSCJy.jpg
orezanie nahrubo: https://i.imgur.com/xHaNDbS.jpg
dočistenie zvyšku: https://i.imgur.com/bRq2bil.jpg
Výsledok je mierne odlišný pretože kufre sú z dvoch druhov plastu. Postup bol rovnaký u oboch. Najprv som nacvakal kliešťami na výšku tých prepážok cca každé 1-2cm. Potom som to odlamovacím nožíkom(nie klasický ale väčší s hrubšími planžetami) začal rezať čo najnižšie to šlo čiže cca 1cm od dna. Výsledok je na druhej fotke. Ide to dosť ťažko a je to na vlastné riziko ak by to niekto chcel skúšať. Treba vedieť ako rezať čiže neodporúčam to každému. Uhlovou brúskou s reguláciou otáčok na minime a brusným kotúčom som dočistil plochu až na dno. Šlo to pomerne dobre, stačí dávať pozor a nezarezať hlbšie alebo do okrajových plastov. Nakoniec obyčajným brúsnym papierom a plochým sekáčom som dočistil plochu. Plast sa mierne topil aj na tých nízkych otáčkach a mierne sa to poprilepovalo na obvodové plasty. Použil som namočenú handru a odrel všetko. Dobré je to nakoniec očistiť silným prúdom vody/vzduchu podľa toho čo kto doma má. Možno to nevyzerá vizuálne až tak dobre ale je to na náradie a zvonku kufre ako nové. Funkčnosť 100% takže niet čo riešiť. Samozrejme toto nie je ideálny postup ako niečo také robiť. Ideálne je to orezať oscilátorom ktorý ale nemám. Inak tieto BOSCH kufre po úprave nestratili výrazne pevnosť po odstránení toho vnútrajška. Nebál by som sa tam naložiť aj ťažké náradie. Vždy záleží čo je to za kufor, druh a hrúbka plastu.