
úbytek vrtáku u SK plátku
Zdravím.
Mám vylité základové pásy (beton C 16/20, vylito před 6 dny) a navrtávám tam díry pro roxory prům. 10 mm. Po vyvrtání cca 90 děr do hloubky asi 25cm jsem si všimnul, že ubývá tělo vrtáku na průměru u plátku (vrták DeWalt). Je to normální, nebo něco dělám blbě?
Děkuji za případnou odpověď
Dobrý den,ten vrták je nekvalitní,značka prostě kvalitu nedělá.Loni jsem dělal plot podobně,přibližně stejný počet otvorů,jenže do starého poctivého osmdesát let starého základu,vrtal jsem dvanáctkou.Mám vrtáky čtyřbřité SDS,takové ty levné,jeden okolo čtyřiceti korun a žádné podobné opotřebení se nekoná.Další práce byla šestkou,několik set otvorů do starých poctivých pálených cihel pro turbošrouby vrtákem ze stejného zdroje,vrták bez ůjmy na šroubovici.
Také můžete příliš tlačit a je tam velké teplo,nyní ten vrták už bude špatně funkční,šroubovice vynáší obrobený materiál mimo otvor,bude se to ucpávat a hřát,může se teplem odpájet plátek.
Nikdy nevrtám otvor naráz,vždy za chodu vytáhnu vrták ven aby se zčistil.Múžete mít problém i v tom,že jste vrtal do nevyzrálého vlhkého betonu,lepí se na vrták a múže ho takto vydírat,protože přilepený materiál nejede po šroubovici ven.
Ten beton je ještě nevyzrálý a vlhký. S tím vrtákem to je teď tedy opruz, to jo
, pořád se to ucpává. Koupím nový, už toho moc nezbývá. Děkuji
Je to normální. Ten nevyzrálý beton působí jako brusná pasta. Místo aby beton šroubovice vytahovala na povrch tak ulpívá na ní a obrušuje tělo šroubovice. Také může být méně kvalitní tělo vrtáku, což je u vrtáků z Číny normální. Několik takových vrtáků mám též doma. Jinak zkušenost s nekvalitním materiálem mám např. na řetězovém zvedáku nosnost 1 t, též z Číny. Na těch řetězových zvedácích se místo pevnostních řetězů používají obyčejné a při normálním občasném domácím zvedání to neodhalíš. Pokud by na tom zvedáku byl použit pevnostní řetěz, tak jen cena řetězu by převyšovala cenu zvedáku.