Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem energetická třída u spotřebičů vs. realita

Dobrý den,
jak se to prosím má s energetickou třídou elektrických spotřebičů. Dívám se na aktuální dTest praček. Pračka č. 1 má energetickou třídu B: 58 kWh na 100 cyklů. Jde o údaj výrobce.

Realita změřená dTestem 1 cyklus: 1,11 kWh (bavlna) a 0,85 kWh (syntetika).
*100...
85 až 111 kWh ani se zavřením všech očí není oněch 58 kWh udávané výrobcem.

Jak to prosím je, je to běžné, že se takto podvádí nebo výrobce pouští pračku bez prádla... ?

Chápal bych rozdíl 5 %, ale téměř 100 % (bavlna) mě zaráží.

Podobně na energetickém štítku nesedí hlučnost (výrobce uvádí víc, dTest změřil výrazně míň) a spotřeba vody (výrobce uvádí mírně míň než je naměřená realita).

Díky za info

Ještě že tak. Například máme myčku, která sice krásně šetří vodou a energií, ale myje hůř, suší hůř a celé to dělá třikrát déle než všechny myčky před ní. To je celkem k ničemu, takovéhle šetření. Člověk pak do myčky dává méně a pouští ji dvakrát, aby se to nějak umylo. Holt šetření jen tak na oko :-)