Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký zvolit typ komína pro kotel.

Dobrý den. Budu letos připojovat kotel na dřevo viadrus u22 16kw. Komín už se mi moc nelíbí i kominik říkal, že by chtěl vyvložkovat. Cena nerezového vyvložkovani je 35000. Zvažuji sbourani a postavení nového. Všude čtu, že ke kotli vždy zaústeni do komína v úhlu 90 stupňů. V návodu kotle je 45 stupňů. Co tedy zvolit? Díky.

Většina výrobců se snaží vyhnout jakékoliv odpovědnosti. Proto buď požadují pouze jedno koleno 90 stupňů, nebo jako u tvého kotle jen 45 stupňů. Pokud si to budeš napojovat sám tak ti stejně neuznají reklamaci pokud nemáš jejich povolení k montáži. Oni se snaží vyhnout jakékoliv reklamaci když kotel nebude fungovat jak má. Pokud kotle zkouší na těsnost (a to snad dělají všichni výrobci) tak reklamaci neřeším. Jak to uděláš s komínem je na tobě a kominíkovi. Osobně mám komín o rozměrech 45x45cm starý 150 let a pořád slouží.

Nic takového neříkám. Nejde o bourání komína ale o napojení kotle na komín pomocí kouřovodů, a ty pokud jsou ze slabého plechu tak se mění docela často. Výrobci kotlů doporučují napojení na komín jen jedním kolenem o úhlu 90 stupňů nebo jako u výše zmíněného kotle 45 stupňů a pokud to není podle jejich návodu tak neuznávají reklamace. Kotel ti pokud budeš mít dobrý komín samozřejmě bude fungovat i s dvěma koleny. Mám to tak již více jak 30 let a nemám problém i když komín je stár 150 let.

Jde o to zda se bude komín před vložkováním frézovat. Dále jaký je průřez kouřovodů od kotle, taky aby připojením do komína nedošlo k zmenšení průřezu. Pokud nyní stojíš před volbou vložkování či stavby nového komína a cenové relace nebudou diametrálně odlišné, tak postav nový komín s větším průřezem. Budeš mít jistotu na několik desetiletí.