Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nevyužitá energie z FVE

Nazdárek. Jaké zařízení se používá pro přesměrování přebytečné energie u FVE - měnič 1fázový 5KW off grid (poloostrovní zapojení - společný PE a N. Nedává přebytky do veřejné sítě)? Při 100% nabití baterií (48V, 200Ah) elektrárna vyrábí pouze tolik elektřiny, kolik je aktuálně zapotřebí, i když může vyrábět více. Jde mi o zařízení, které v takovém případě pustí elektřinu do do dalšího spotřebiče (např. ohřev vody), aby se elektrárna "neflákala".
Nespíš by mohlo jít o zařízení typu: při napětí baterí od "x" - zapni. Při poklesu napětí na "y" - vypni. I když u LiFePo4 bude potřeba najít dost přesné hodnoty napětí. Jiné zařízení mě ale nenapadá.

Jelikož Wattrouter měří směr proudu u elektroměru (tím zjišťuje, zda elektrárna vyrábí přebytky) tak myslím, že tohle zařízení je vhodné pouze pokud se přebytky posílají do sítě. Jak píšu, mám ostrovní měnič (poloostrovní zapojení), který přebytky do sítě neposílá. Měnič umí přepnout bypass a tím poslat veřejnou síť na svůj výstup. Ale jinak fázový výstup měniče není fyzicky se sítí propojen. Obávám se, že Wattrouter by mi byl k ničemu.

Jestli jsou baterie nabite nebo ne vi menic. Ten by mel mit vystup typu ModBus, kde bys mel byt schopny vycist udaje z menice.
Dalsi problem je (protoze MPPT v měniči doda jen to, co je potreba) jak zjistis, ze by mohl menic dodavat vic. Na to bys potreboval nejake cidlo, kde bys meril intenzitu svetla.

To měnič bohužel nedokáže. Má pouze komunikační porty USB a RJ45, které mi v tomto případě nejspíš nepomohou. Jak zjistím že by mohl měnič dodávat vic? Proto se ptám, jaké zařízení se používá :). Mohlo by jít třeba o něco, co by v nějakých periodách měnič na mžik zkoušelo více zatížit. Nebo nevím. Jak tak googlím, zjišťuju, že tímto problémem ze zabývá už spousta lidí.Tak si zase říkám, že není možné, aby už někdo něco sofistikovaného nevymyslel. Ale už mám asi řešení - k baterii připojit nějaké přesnější napěťové relé. Sepnutí by se nastavilo těsně pod hodnotou float. Vypnutí např. při 80% napětí baterie. Přesnější hodnota by se musela otestovat, záleží na zátěži. Relativně levné a jednoduché řešení..

Dobrý den,jako solárnik to chápu tak,že asi hledáte toto,ten první používám já,mám 24V systém,neumím angličtinu,řeším přes překladač ,ale domnívám se,že ten druhý by to měl umět i na 48V.Nebo se to dá při zapojení řešit i jinak.Můj MPPT to odpojí při určitém napětí také,ale když panely nevyrábějí dostatečně,tak zbytečně pískal měnič,takto za ním mám stykač,nechci trápit to malé relátko,který ovládá toto udělátko na základě stavu nabití baterií.:-)

https://fr.aliexpress.com/item/33031596858.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.4d8413dfWZQTaD&algo_pvid=31caed3f-03d2-483f-
890a-9fc60150dbb1&algo_exp_id=31caed3f-03d2-483f-890a-9fc60150dbb1-0&pdp_ext_f=%7B%22sku_id%22%3A%2267288402804%22%7D&pdp_npi=2%40dis%21CZK%21%2172.3%21%21%2148.94%21%21%402100bdd516525155103308540eaf54%2167288402804%21sea

https://fr.aliexpress.com/item/1005001636304498.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.3f902297viD2OS&algo_pvid=ca43d09a-fe3e-4cae-b237-6f63fc071b36&algo_exp_id=ca43d09a-fe3e-4cae-b237-6f63fc071b36-18&pdp_ext_f=%7B%22sku_id%22%3A%2212000016916870754%22%7D&pdp_npi=2%40dis%21CZK%21%21118.78%21%21%21%21%21%402100bdd516525155971482522eaf54%2112000016916870754%21sea

Cili tobe nevadí, že budeš cerpat z baterie? Já jsem to pochopil tak, že chceš dobit baterky a pak využít prebytky.
Pokud bys mel "odporovy" ohrev vody, pak to můžeš živit cimkoliv, i nedostatečným vykonem.
Odpojovat to můžeš mnohem dřív dle baterie než při 80% protože jakmile ji zatizis, napeti poklesne.
Jen bacha, pokud bys chtěl ohřívat stejnosměrným proudem, pak potřebuješ stykac, ktery je na ss proud dělaný

Pokud bych nemusel čerpat z baterie, bylo by to ideální. Ale zatím nevím, zda něco takového pro ostrovní systém existuje. Pokud nic nenajdu, budu se muset smířit s kompromisem, že nějakou malou část energie vyčerpám i z baterií. Při dostatečném přebytku se baterie vybíjet nebude. Pokud ale spotřebič bude potřebovat více energie než aktuální přebytek, Bude ji muset baterie doplnit. Mohu k relé přidat ještě soumrakový spínač, ale ten už nechtěnému vybíjení baterie asi příliš nezabrání. Půjde o to, nastavit okno, kdy bude relé sepnuté co nejpřesněji tak, aby spínalo u horní hranice nabití, ale aby zase nespínalo příliš často.