Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Oprava travniku po invazi krtku

Zdravim, rad bych si od mistnich zkusenych nechal poradit :) Po necem, co opravdu nelze nazvat jinak, nez invazi krtku, mame travnik kolem domu v katastrofalnim stavu. Invazi se nam nejspise podarilo zastavit tim, ze jiz mame permanentne u domu psa. Kazdopadne po stovkach krtincu, ktere jsme rozhrabali, vypada nas travnik jako dalmatin. Muzete mi, prosim, poradit, jak nejlepe hola mista opravit? Jaka travni semena zvolit a jak postupovat s vysadbou? Diky moc

loading...

Ty plasice... sousedka si to nakoupila, plasice plasili, cuba si nejak zvykla, sousedka primo zarila spokojenosti, plasice vsude chvalila, proste parada. Krtci zmizeli. Na rok. Po roce se vratili a kdyz vyrostl krtinec primo pod plasicem, ktery se skacel primo pred jejima ocima, tak ze sousedky zacali padat opet neslusna slovicka a plasice jiz jednoznacne nedoporucuje.
Travni smes spis nejakou pro obnovu a krome krtincu rozhodit i trochu okolo, ale ono je to nakonec jedno, pokud clovek neni travnikovy maniak.
Jinak krtek je svine, ale kam se hrabe na stado divocaku - co ty daji za noc, to krtek nenadela za 10 let.

Prodávají se různé rychle klíčící směsi právě pro obnovu trávníku.
Plochu je vhodné rozhrabat železnými hráběmi, aby semínka trochu zapadla a zasít.
Nutno udržovat stále vlhké do vyklíčení a zakořenění.
Jinak místa i samy zarostou, ale trvá to déle. V místě krtince je jen hromada hlíny a pod ní díra. Pokud se krtinec jen rozhrabe, tráva a její kořeny tam jsou v podstatě nepoškozeny a celkem rychle znovu vyraší. Samotná díra nemá skoro žádný vliv, ta po zaplnění hlínou zaroste rychle.
Ale je nutno krtka ulovit a nejlépe přemístit k sousedům. :-D:-D
Pro zasetí třeba https://www.aros.cz/travni-smes-obnova-5/?gclid=EAIaIQobChMI2_Gh9c_U9wIVUI9oCR3sOwiiEAAYASAAEgKn-PD_BwE

Jednou jsem lovil krtka, který mi vyvracel celé rostliny tabáku, čímž mě dost - no víte co.
Po dvou hodinách čekání u čerstvého krtince jsem se dočkal, krtinec se pohnul.
Motykou se mi podařilo krtka nezraněného vyhrábnout. Ale krtek dokáže víc než rychle zmizet opět v zemi, než se člověk zpamatuje. Ale praštit motykou jsem ho nechtěl, je to jinak v přírodě zvířátko užitečné. Tak jsem ho dostihnul a chytil do ruky. To by člověk nevěřil, jakou sílu to malé zvířátko má. Měl jsem co dělat abych ho udržel, než jsem s ním odešel asi sto metrů od zahrady, kde jsem ho vypustil do neudržovaného prostoru. Zmizel v zemi a i díru za sebou stačil zahrabat. Vzhledem k velikosti je bagr proti němu nic.
Ale asi se vrátil, teď hned zjara, mám kus zahrady vypadající jak po hluboké orbě. :-)

A teď asi lituješ, žes ho tou motykou nevzal po palici. No, to myslím jako nadsázku, taky bych to nedokázal. Ale 100 m si ta potvůrka pamatuje, to je pro něj jako nic. A asi má dobrou "navigaci" a paměť, kde bylo něco dobrého. V dobře udržované zahradě má mnoho žížal a ponrav k obživě, což v divokém terénu nebývá. Pokud se jej chceš opravdu zbavit, tak odvézt hódně daleko a pokud je v okolí třeba řeka, tak za vodu. Přes tu se nedostane.
Pamatuji, v dřívějších dobách souseda, ten s nimi neměl slitování a likvidoval je karbidem. Ten na něj podnikal "válečné tažení", které krtek nikdy nepřežil. :-D

Mě se osvědčilo ne krtinec rozhrabat, ale pouze díru hlínou zaplnit a zadusat a ostatní přebytečnou hlínu odstranit. Tráva v okolí díry není tolik porušena a roste pak rychleji, než když se hlína z krtince na ni rozhrabe. Pokud se toto provede zavčas, co nejdříve po vytvoření krtince, "zrenovuje" se tráva rychleji, než když je krtinec již starší.