Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zásuvka 400V s 230V

Dobrý den,
mám v dílně zásuvku 400, ale jen 4 kolíkovou. Chtěl bych koupit novou, aby tam byla i na 230V, třeba toto. Který kabel bude na 230V chybět? Zem nebo nula?
Díky

Zem tam být musí, bude chybět pracovní vodič (nulák).
Překvapuje mě, že tu kombinaci dělaji i se 4 kolíkovou, viděl jsem to vždy s pětikolíkovou. Tohle si totiž říká o jisté zvěrstvo, které tu radši ani nebudu psát.

Zatím se nechává "dožít" soustava TNC. Zrovna tak, jako je u jednofázových zásuvek použít
PEN pro oba účely, tedy připojen ochranný kolík i pracovní nula, na jeden sloučený vodič, je to možno v této síti udělat i v případě tří fází. Ale není to možné udělat jakkoliv.
V tomto případě je jednofázová zásuvka připojena na PEN třífázové zásuvky obvyklým způsobem, kolík, zdířka. Ale pro fázi je uvnitř vestavěná pojistka podle jednofázové zásuvky (16A).
Vypadá to nezvykle, ale elektricky je to stejné, jako když se jednof. zásuvka připojí i jinam.
Podmínkou je samostatné jištění této "větve".

Ještě jinak, pokud tam dám nový kabel a zásuvku s pětikolíkem, bude to bezpečnější.

A když bych před to dal krabici se svorkovnicí a chtěl mít vedle zásuvku na 230, bude to správně, když vytáhnu nulu, zem a jednu fázi a tím získám 230V zásuvku?

Díky