Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem gramofon Tesla NC500 - schéma regulátoru motorku

Potřeboval bych nějaký návod (schema),regulátoru motorku v gramofonu 240V.Mám gramofon TESLA NC 500 hifi, rychlostí 33 a 45ot.min., které se musí přehazovat manualně na řemeničce. Nemáte někdo nějaké schema na takový regulátor,nebo informaci třeba o nějaké stavebnici atd.?

Změna tupého předmětu, původně: REGULÁTOR MOTORKU (host)

Přesnost a stabilita otáček synchronního motorku je víc než dostatečná. Přepínat otáčky motorku, který se do NC500 osazoval by nebyla úplně jednoduché, při větší změně kmitočtu se motorek buď vůbec neroztočí nebo slyšitelně vrčí. Elektronická regulace otáček se používala u gramofonů NC500 (byl to československý patent). Úplné schema i s rozpisem součástek, plošným spojem a popisem principů regulace lze nalézt třeba tady: nc440sn.pdf. Ovšem předpokládalo by to mechanický zásah do konstrukce šasi a výměnu motorku - místo M307 motor M302 nebo SMR 300/100, který se používal později, ale měl jiný regulátor otáček. Nevím, jestli byla použita stejná kladka řemínkového převodu u motorku SMR300/100 jako u M302. Ovšem o tom jsou-li tyto motorky dnes ještě nějak dostupné si nedovolím spekulovat.

"Firma REGULACE - AUTOMATIZACE BOR, spol. s r.o. ukončila svoji výrobní činnost k 1.12.2016." - to mají na titulní stránce. Ale to je vcelku jedno, otázkou je jestli tazatel má dost technické erudice na to, aby se do přestavby pustil.