kontrola kapacity nabijacich clankov AA
zdravim, pouzivam nabijacie tuzkove baterky AA a potrebujem vytriedit stare s uz nizkou kapacitou po x nabijacich cykloch. ako sa da zmerat ich kapacita?
zdravim, pouzivam nabijacie tuzkove baterky AA a potrebujem vytriedit stare s uz nizkou kapacitou po x nabijacich cykloch. ako sa da zmerat ich kapacita?
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Pomocí nabíječky, která to umí - dokáže změřit vnitřní odpor, dokáže článek nabit / vybit / nabit a přitom změřit kapacitu
Třeba tahle to umí:
https://www.zbozi.cz/vyrobek/nabijecka-voltcraft-ipc-1l/
Mam podobnou, s jinym jmenem, a celkem ujde. Cena je dost premrstena, myslim, ze jsem ji kupoval nekde kolem petistovky.
Dalsi moznost je nejaka od LiitoKala, mam jich nekolik (kvuli nabijeni 18650-ek) a jsem s nima spokojenej.
https://prislusenstvi-e-cigarety.heureka.cz/liitokala-lii-500-inteligentni-nabijecka-s-displejem-4-sloty/#prehled/
Existuji i levnejsi dvouslotove LiitoKala, ale bral bych jen ty, co maji dve tlacitka, Current a Mode.
32811981012.html
Pro domácí použití ideální. https://www.ledbaterky.cz/e-shop/eshop/21-1-Pouzdra-adaptery-nabijecky/0/5/76-Zkousecka-baterii
To mu ovšem kapacitu neukáže ani náhodou.
Číselné vyjádření není potřeba. Stav baterie to ukáže.
Řekl bych, že stav baterie (nabití) a kapacita jsou dvě odlišné věci.
Kapacita je uvedená na baterii. Uvádí se v jednotce mAh. Stárnutím baterie se snižuje. Standardní hodnoty jsou 1 000–10 000 mAh. Čím vyšší kapacita, tím delší výdrž baterie. Výdrž v hodinách získáme vynásobením počtu mAh počtem V baterie a vydělením 1000.
Pro použití je důležitý momentální stav baterie a to tester zajistí.
Se vším co píšeš se dá souhlasit. Nicméně to není odpověď na položenou otázku.
Ten kdo umí počítat, si podle toho okamžitou kapacitu spočítá (za použití voltmetru). Takže odpověď na otázku je, ale s trochou vlastního přičinění.
Takže tester u článku s udanými 1400mAh ukazuje např. do zeleného pole a voltmetrem jsem naměřil 1,44V. Kolik je kapacita?
Něco jiného je udávaná a současná kapacita. Ale když nabiji třeba 3 roky starou AA baterii naplno, dám ji do přístroje a za chvilku je vybitá, tak asi plnou kapacitu už nemá. Ta zkoušečka prostě jen ukáže nabití (Volty).
Dobrý den,osobně mám v plánu koupit toto.
https://www.aliexpress.com/item/4001104979556.html
Z toho popisu jsem takovy rozpacity. 4—8 NiCD, 2-8 LiOn. Takze musis merit minimalne 4 NiCD clanky
Vybijeci proud 1A. Pokud ta krabicka bude opravdu vybijet 1A, pak se roztece, protoze tam neni zadny externi rezistor, ani chlazeni.
Pomud bude vybijet 90mA, jak se uvadi nekde v popisu, tak na zmereni 1400mAh clanku budes cekat 15 hodin.
Pro měření kapacity je dobré zatěžovat měřený článek konstantním proudem, což při měření do odporu nelze dodržet. Používám toto:264782677333
Lze nastavit jak vybíjecí proud, tak konečné napětí. Po dosažení nastavené velikosti se zátěž odpojí, takže není třeba u toho
čekat a "hlídat".
Ja mam nabijecky Liitokala a Opus (slouží mi hlavně k testovani 18650). Obě zvladnou testovací režim, nabiji, vybiji (pritom meri) a opet nabiji a automaticky skončí.
Pokud jsi schopny pri vybíjení prubezne merit proud a napeti a pritom to nascitavat, pak nepotrebuhes konstantní vybijeci proud.
Oba postupy mají svoje oprávnění, tím pádem svoje příznivce a odpůrce. Udělal jsem si tester který umožňuje volbu, navíc ještě režim s malým odběrem a po deseti minutách několika sekundovou špičku 5C. Rozdíly ale nejsou moc velké, spíš na úrovni statistické chyby.
Pro Ni-Cd akumulátory do defibrilátorů jsme měli výrobcem přístroje předepsaný tzv. shelf test. Nabitý akumulátor se nechal 24 hodin odložený na poličce a pak se měřil.
Dakujem za tipy. Mam digitalnu nabijacku s funkciou regeneracie baterii a vybijanim. niektore clanky ale zjavne nedrzia plnu kapacitu a tie potrebujem vytriedit a poparovat clanky s podobnou kapacitou. Este raz vdaka vsetkym za prispevky.