Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak opravit kliku

Dělal jsem dveře na zakázku a bohužel jsem udělal chybu, že jsem to nehlídal a truhláři nenechali pořádně vyschnout dřevo a klika s kováním se montovala do měkkého dřeva.

Závity šroubků, které drží kování, se ale strhly a protáčejí se, kování s klikou vypadává, nedrží (kování se vytrhlo). Samozřejmě mě napadlo posunout kování nahoru, jenže to je asi nesmysl, musel bych udělat novou díru pro klíč.

Čili jediné řešení je ve dveřích něčím ucpat dírky na šroubky, asi nějakou hmotou, a do té hmoty šroubky znovu zašroubovat.

Můžete poradit? Děkuji.

Dobrý den,osobně to řeším pilinami s herkulesem,namíchám hustou kašičku a nacpu do otvoru,po vytvrdnutí zvenčí brousnu smirkem do ztracena a vyvrtám nový otvor.dále tam můžete i na lepidlo dát týbl na lepidlo,ale to musíte otvor zvětšit na jeho průměr,nebo uříznout třísku,která se tam vejde a opět vlepit.Těch možností je spousta,včetně kovových vložek se závitem.
To prvotní píšu z vlastní zkušenosti,stále opravuji staré dřevěné věci,starožitné hodiny,pažby vzduchovek prostě dřevem se bavím celý. život.Podobné dveře mám také venku na chovatelských budovách,kdysi jsem je renovoval,jsou ze starého domu,majitel je chtěl spálit,byly totál rozklížené,jsou slepeny herkulesem a dží to přes třicet let venku.:-)

Zápalky (s ulomenou hlavičkou) to taky dobře řeší, jsou z měkčího dřeva než párátka a špejle, tak se tam líp dostávaji. Před zasunutím namáčím do Herkulesu (myslím to klasické lepidlo, já vím, že herkules je nyní celá produktová řada všeho možného) a snažím se i nějaký do díry nacpat. Ve výsledku mám pocit, že to nijak zvlášť nedrží ani po vytuhnutí, ale na přišroubování kování nebo podobně nenáročný účel to bohatě stačí.
Jinak se na takové účely vyrábí tmely, ale nikdy jsem to nepoužil a tady to ani nemá smysl (to je spíš někde, kdy by to bylo vidět, třeba kdyby se místo kování použily rozety a bylo potřeba staré díry zamaskovat).

Klika kování nedrží, drží ho horní a spodní šroubky z obou stran (tedy dva šroubky z jedné strany a dva šroubky z druhé strany dveří). A bohužel všechny čtyři šroubky se vytrhly a strhly i závity v těch dveřích. Bylo měkké dřevo. Ostatní kování v dveřích v bytě drží, takže nevyschlé byly jen tyto jedny dveře.

Prostě když šroubuju šroubky, tak se protáčí a nedrží. Tím pádem plandá i kování.

Toto je poměrně častá závada.Nemusí to být nutně nevyschlým dřevem.Pokud by to bylo jak vy píšete tak se ty vaše dveře budou kroutit.V podstatě se to u dveří vyráběné z masivu stává.Návodů na jejich opravu máte v popisu výše.Je to banální oprava.