Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kleště na odizolovaní drátu

Zdravím Vás
Mám dvoje.
Domá.
https://www.gme.cz/vysoce-odolne-odizolovaci-kleste-proskit-808-080?fbclid=IwAR1bZj90O83WRjkX2EalqsIQUSRP8XrUvd5bvN24ERrUJoJH8hEa5_74il4

V prací.
https://www.gme.cz/univerzalni-krimpovaci-a-odizolovaci-kleste-proskit-8pk-371d

Nezvládnou odizolovat úplně tenké kablíky jako je UTP nebo zvonkový drát, utrhnou ho.

Nebo něco takového.
https://www.hadex.cz/hledat/?search=Propojovac%C3%AD+vodi%C4%8De+dupont

Je něco, co by to zvládlo?
Třeba jen něco obyč na ali, co nahradí moje dolámané nehty.
2 čelistí proti sobě a jen chytnout a utrhnout.

Na ty "úplně tenké kablíky" -dříve "telefonní" vodiče se nabízí použít tyto kleště: https://www.hadex.cz/p216a-kleste-odizolovaci-nastavitelne-160mm-slovakia/

Staří zkušení a šikovní telefonní mechanici a montéři dále používali běžné malé boční štípací kleště. Nasadit na drát, jemně stisknout a strhnout izolaci...a bylo to! :-)
Nebo na to byl spec. nástroj na odizolovávání - např. při zapojování drátů na "ježky" na rozvodech ústředen. Asi 4 mm ocelový drát dlouhý cca 15 cm vsazený do dřevěné rukojeti, na konci cca 1 cm dlouhý ohyb a v něm vypilovaný ostrý zářez tvaru V. Zářez se nasadil na napnutý vodič a izolace se strhla.
Dále ještě měli takovou jakoby širší pinzetu, na obou koncích zahnutou do dvou ostří proti sobě.

To je divné. Když regul. šroubek úplně povolíte, nevznikne žádná mezera a kleště drát samozřejmě přeštípnou.
Při zašroubovaném regul. šroubu vznikne mezera /zářez/ na mnohem silnější drát a toho vašeho drátu o průměru cca 0,5 mm by se ty kleště neměly ani všimnout

Zvonkový nebo utp drát stačí narušit a urvat. Záleží na drátu. U některých stačilo ťuknout pájkou, a dal se lehko stáhnout. Jinak používám plíšek s ostrou hranou (takové to, co vznikne po střihu, několik odstřižků používám léta), to izolaci stáhne a vodič moc nepoškrábe. Taky mám jedny kombinačky, které mají škvíru přesně tak, že stáhnou jen izolaci.
Znám třeba tyto kleště https://www.gme.cz/stipaci-a-stahovaci-kleste-proskit-1pk-066n štípají tenké dráty, ale na jejich odizolování moc nejsou, zvlášť na UTP izolace moc drží. Naopak bez problémů odizolovávají 1,5mm2 ale štípat bych si ho s nima nedovolil. Fakticky vzato je to na nic, kdyby byl každý z těch dvou nástrojů zvlášť je to užitečné, ale takto se s těma kleštěma blbě štípe, když se musí překonávat síla toho odizolovávacího mechanizmu.
Jinak v práci máme něco, co vypadá takto https://www.gme.cz/odizolovaci-kleste-proskit-cp-369be ve dvou velikostech, jeden pro běžné průřezy (myslím 0.75-2.5) a druhé pro tenké, ale ani u jedněch jsem neměl pocit, že by to bylo ideální řešení. Zvlášť přinutit tenký kabel aby se vůbec trefil do otvoru a nebyl uštípnutý (kromě toho mám pocit, že je na výběr velikost buď taková, která jen lehce škrábne izolaci nebo taková, která div neuštípne drát). Prostě zas tolik toho neodizolovávám (jsou to řádově jednotky vodičů, když něco přepojuju), abych to nezvládnul nožem, jako jsme se to učili ve škole.

Zvonkový drát jsem v obchodě už dávno neviděl, když jsem dodělal jeho zásoby a sháněl něco do kontaktního pole, skončil jsem u 0.5mm2 drátu https://www.gme.cz/izolovany-vodic-drat-cy-1x0-5-cerna (teď má GME už i ostatní barvy, dlouho ale mělo jen černou, ovšem při 2 korunách za metr to bylo skvělé (nyní je to 3.20 počítám-li cenu pro 10+ metrů)) a ten se nejlíp odizolovává lámacím nožem kolmo na žílu (nesmí se tlačit, aby se prořízla jen izolace a ne drát).

Ještě jeden poznatek.Staří mistři nenařezávají isolaci u tvrdých drátů kolmo ale pěkně to oholí podéjně.Když jsem se ptal proč to holí takto že to je nevzhledné tak mě bylo řečeno že se drát nezlomí.Pokud je na povrchu říznut kolmo tak zpravidla se lehce může při manipulaci nalomit nebo ulomit.Což má svoji logiku.