Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Elektrický topný žebřík přestal fungovat

Dobrý den,

po šesti letech nám přestal fungovat el. topný žebřík (zn. Aqualine). Vyndali jsme topnou tyč (400W) a vyzkoušeli ji mimo žebřík. Hřála slabě a chvíli, proto jsme pořídili novou, ale přesto se s ní žebřík neohřeje. Nevíme, jaké médium je uvnitř žebříku a zda je ho dostatek. Zkusili jsme žebřík odvzdušnit, ale nepomohlo to. Jak prosím dále postupovat, abychom nenapáchali více škody než užitku? V první řadě bychom to chtěli zkusit vyřešit svépomocí, pokud to půjde.

Současně se chci zeptat, zda bychom do budoucna měli řešit pravidelnou údržbu, abychom problému předešli.

Děkuji

Hortenzie

Pokud jste vyndali topné těleso, které je většinou montované zespoda, a nic nevyteklo, nemáte tam teplovodivé medium, které je většinou voda. Nevím přesně, jak vámi uvedený typ, ale klasika u topných žebříků je topné těleso zespoda, namontovat, vytočit odvzdušňovaví armaturu, která je nahoře, a nalít vodu. Pak našroubovat zpátky odvzd. armaturu. Termostat bývá přímo součástí topné tyče. Údržba žebříku se nedělá, když přestává hřát horní strana, dolije se medium

Jak píšete výše, medium nevyteklo nejspíš proto, že tam žádné (nebo skoro žádné) není, jinak by jste si jistě všimli, že celá topná tyč je mokrá. Jinak s přesnou specifikací směsi od výrobce bych si zas nedělal takové starosti, vzhledem k tomu, že jistě nemáte žebřík na mrazu, ale v koupelně, kde nemrzne. Takže nemrznoucí směs má spíše účel ochránit materiál žebříku před korozí, což vám bohatě splní jakákoliv přísada do autochladičů nebo speciální antikoro kapalina určená do radiátorů ústředního topení, smíchaná v předepsaném poměru s vodou.

Dobrý den, znovu se ozývám. Z časových důvodů to řeším na etapy. :-( Doplním, že topná tyč byla po vyjmutí mokrá (čirá tekutina bez zápachu).

Servisní technik výrobce poradil žebřík propláchnout a nalít do něj vodu, poté odvzdušnit. Na můj dotaz, zda obyčejnou vodu z vodovodu či destilovanou, si nebyl jistý. Přikláněl se k obyčejné vodě. Co byste doporučili? Děkuji.

Pokud máte k dispozici měkkou vodovodní vodu (z úpravny z řeky), klidně tam dejte tu. Při obzvláštní svědomitosti jí nejdřív natočte do konve a nechte několik hodin odstát. Pokud byste měli vodu z nějakého vrtu apod.(tvrdou), pak by bylo lepší tam dát tu destilku.