Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaké kamenivo pod dlažbu 50x50x5

Zdravím, mám v plánu terasu o velikosti 9m2 příjde na to vířivka takže tam bude nějaké zatížení. 150x150cm
Otázka: Pod betonovou dlažbu aby nesedala, kamenivo lomový kámen 16/32 zhutnit a pak 4/8 a na to dlažbu doklepat. Nebo je nutné ještě přidat nějakou frakci ?
Předpokládám že nutnost zhutnit zeminu je samozřejmá.
tzn zhutněná zemina
zhutněná 16/32
4/8
dlažba
křemičitý písek.

Pozemek je do spádu. Tzn by se tam neměla držet voda.

I když si říkám že 4/8 propadne. Dát první vrstvu menší frakcí nebo druhou vrstvu 8/16?

Frakce ti musi navazovat, jinak se ti to prosype skrz. Vetsi cast pri hutneni, ale i pozdeji a dlazba ti bude sedat. Na zhutnenou zem dej textilii (hromada lidi ti rekne ze je to zbytecne, ale neni! Sutry se pak nezabori do zeminy ani po letech, neprorostou koreny a navic investice je minimalni). Na to 16-32, pak 8-16 a az na to 4-8. Mezi vrstvami hutnit, dukladne.
A jestli to ma spad a nepotrebujes to mit rozebiratelne, osobne bych vylil desku a dlazbu pokladal do betonu. Ve sparach roste casem bordel atd. Takhle to jednou rocne vezmes wapkou a nic nemusis resit.

Jestli je pod tim pevny teren a poradne to zhutnis, tak staci. A jestli se ti to pod virivkou trochu propadne, tak to v nejhorsim za rok rozeberes a trochu dosypes, prace max na dve hodiny. U plosne dlazby je to na sterku stejne vzdycky loterie, driv nebo pozdeji se to pohne. Zamky jsou zamky.

Nebylo, musel bys udelat desku s armaturou, trocha malty nic neresi. Resp. resi, bude to trochu pevnejsi nez sterk, ale rozhodne ne trvale, navic to pak nejde jednoduse opravit. Ale jestli je pod tim hodne pevny teren a dokonale to zhutnis, nemusis se bat. Ja si delal stani na auto, nekde neslo dat vic nez 15cm sterku a ani se to nehne, ovsem teren je pod tim tak pevny ze krumpacem v nem udelas jen drobnou ryhu. Jestli to mas na pisku, tak to muzes udelat jak chces a stejne se to casem pohne.

Dobrý den! U zde řešené venkovní stavební konstrukce je třeba se smířit s tím, že výsledek bývá někdy nejistý. Mnohem více, než zatížení vířivkou a pod. se na stavu dlažby a pod. vždy podepíší klasické přírodní živly - slunce, voda, sníh a mráz. Právě poslední uvedený mráz / s podporou vody/ dokáže udělat své a nikdo nemá sílu ho udržet. Když "se rozhodne" něco "zvednout", tak to zvedne. Zvláště, když konstrukce není kompaktní - stejnorodá a když tyto živly nepůsobí po celé ploše stejně. Prostě, např. u domu, nebo na osluněné části to zmrzne méně než jinde .. a je to! :-) S tím je třeba počítat. Mluvím ze zkušenosti s povrchovými úpravami okolí chalupy na Šumavě.

Obrubnik budu dělat až příští týden v pátek ať je pěkné teplo i v noci. Přeci jen malé teploty ohrožují výsledek.

Akorat přemýšlím jestli je možné výkop zhutnit dát tam Geotextilie i kamenivo a zase zhutnit a pak to nechat ten týden a půl stát a potom to jen zase zhutnit a dělat obrubníky.
Nebo to nechat na příští týden a dělat ten samý postup později.
Rád bych s tím aspoň trochu hnul ještě dokud nesněži neprší.
Štěrku a textilií by mráz vadit neměl ne když se to potom bude znovu hutnit.
Děkuji

Obrubnik budu dělat až příští týden v pátek ať je pěkné teplo i v noci. Přeci jen malé teploty ohrožují výsledek.

Akorat přemýšlím jestli je možné výkop zhutnit dát tam Geotextilie i kamenivo a zase zhutnit a pak to nechat ten týden a půl stát a potom to jen zase zhutnit a dělat obrubníky.
Nebo to nechat na příští týden a dělat ten samý postup později.
Rád bych s tím aspoň trochu hnul ještě dokud nesněži neprší.
Štěrku a textilií by mráz vadit neměl ne když se to potom bude znovu hutnit.
Děkuji