Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Aku vrtačka - skrutkovač napájecí zdroj

Dobrý deň!
Chcel by som opýtať takých ktorý sa v to vyznaju, že dalo by sa taký napájecí zdroj používať na aku vrtačku na miesto akumlátoru /akumlátor nefunkčný/. Aku vrtačka je na 14,4V typ BD oranžová.
Parametrre zdroja:
Vlastnosti:

- Napájacie napätie impulzívne
- výkon 250W
- Výstupné napätie 12V DC
- Výstupný prúd 20A
- Napájacie napätie 90 ... 132/176 ... 264V AC, 248 ... 370V DC
- Hmotnosť cca. 1,15kg
- Ochrana proti prepätiu, zvýšeniu napätia a skratu
- Inštalácia môže byť nainštalovaná
- Prevádzková teplota -10 ... 60 ° C
- Vlastnosti napájacieho zdroja / transformátora sú nominálne parametre pri plnom zaťažení
- Vonkajšie rozmery 150 x 140 x 86 mm
- Účinnosť 79%

Za pomoc vopred ďakujem. S pozdravom.

Je to trochu na hrane a pri dotahovani vrutu vetsiho prumeru se muze stat, ze ten zdroj bude padat. Byl by lepsi nejaky zdroj, ktery umi z rezimu konstantni napeti prejit do rezimu konstantni proud. Ale treba na vrtani a podobny prace to nejspis vyhovi.
Co je cilem? Nebylo by lepsi treba to prebastlit na jiny baterky?

Ten bude dražší než tucet nových akušroubováků.
Osvědčily se mi tyto zdroje https://www.gme.cz/laboratorni-zdroj-manson-hcs-3600-000g a https://www.gme.cz/hcs-3602-000g (zvlášť ten 30V/30A je dobrý pro praxi kutila, 16V je na spoustu věcí málo). Ale kupovat to jenom jako náhradu akumulátoru to při té ceně (bývala 7500 nyní je přes 10) asi není rozumné.
Zdroj z obrázku neni tak univerzální (za to o poznání levnější, když na to tak koukám https://www.gme.cz/spinany-zdroj-mean-well-sp-320-12 ), těch 20A by mohlo stačit. Co mi u těchto zdrojů vadí, je že ke spoustě slibovaných ochran nepřidali overtemperature (zkrat je samozřejmost, přepětí a podpětí skoro taky, ale přehřátí je to, co taky dost hrozí a přitom si to člověk musí ošetřit sám). A jak už tu bylo napsané, problém je že při zkratu vypíná, přechod do režimu stálého proudu (jako u těch laboratorních zdrojů) by byl lepší, protože moment je přímoúměrný proudu (když to zjednodušim), takže i při nulových otáčkách vrtačka furt má sílu, kdežto když zdroj vypne, tak prostě vrtačka nedělá nic.

Nepraktické a dražší, než repase bateriového (aku) packu. Původní NiCd vyhodit a osadit pouzdro 4 ks LiIon na 16,8 V, 4 x Liito Kala (3,7V/3000mAh/20A) z Aliexpresu a BMS PBC modul 16,8V 4S (20A). Případně možno i na cca 12,6 V- 3 ks + BMS 12,6V 3S (20A). Vyjde to na cca 250-300,- Kč a je to podstatně lepší než síťový zdroj. Menší samovybíjení než NiCd a zase bude "makat". Už jsem realizoval na více starších šroubovácích a vrtačkách.;-)

Jo, osobně raději používám baterie 30A, akumulátory Liitokala VT-6 jsou kvalitní, kapacita plusminus odpovídá deklarované (ono tak trochu záleží na způsobu měření) a životnost je podobná jako u originálních článků 4001197091263.html. Jak na to se lze podívat třeba tady: watch i když s pájením LI-ion bych byl opatrný. Nicméně články z odkazu mají již spojovací pásky přibodované. Rozhodně nepodceňovat balancér (to je ten BMS PBC modul! Bez něj se velice rychle baterie znehodnotí.