Kde koupit opravdu miniaturní LED?
Shání se miniaturní LED; požadavky: minimální velikost, minimální spotřeba, cenově i časově dostupná. Pod pojmem minimální spotřeba se chápe proud I < 2 mA.
Pro představu, jde o LED diodu, která je umístěna na vývojové desce Wemos D1 mini nebo aspoň něco jako má Micro:bit.
Hledal jsem přes Google a Aliexpress, ale asi to má speciální název nebo se to běžně neprodává; nic jsem nenašel.
SMD, 2x1,25mm, nebo jiné.
Tak to vypadá, že ta první si při proudu 2 mA ani neškrtne, to snad ani nebude svítit; podle charakteristiky je tam zrovna brutální koleno, takže obrovská nelinearita.
https://www.gme.cz/data/attachments/dsh.960-287.1.pdf - treti stranka vlevo dole(ne, to neni Peroutka). Ja tam zadny brutalni koleno nevidim a vidim, ze to bude zhruba 5mcd. Jako zadnej sajn vypalujici sitnice, ale sviti to ne? Nelinearita taky neni uplne bolestiva, resp. k cemu ji vlastne clovek potrebuje?
Právě na tu třetí stránku jsem se díval; pro proud cca 2 mA je to odhadem v tom koleni nebo těsně nad kolenem; když pominu nelinearitu, je tam obrovská strmost křivky, takže při nepatrně větším napětí na LED bude dramaticky větší proud. To asi bude docela obtížný - zvolit správnou hodnotu předřadnýho odporu. Ona i změna napájecího napětí o 0.1 V už udělá fakt velkou změnu proudu.
Potřebuju fakt minimální spotřebu, ještě dostatečnej svit, ale malej odběr proudu. Bude to krmený z jednočipu.
Mluvime o jinym grafu - ja mluvil o svitivost vs proud, tam zadny vyrazny koleno neni.
Jinak strmost tyhle casti krivky je obecna vlastnost vsech polovodicovych diod(krome Gunnovy diody, ale to je uplne jiny hriste). Ale v realu to neni problem, jestli ti tam tece 1.8mA nebo 2.1mA uz neni treba resit. Si to spocitej, jak se ti to meni, v realu je na diode konstanta a proud je omezenej tim odporem. Co tam mas za svaba? Ale ono je to jedno, i 3.3V logika na tom odporu bude mit ubytek 1.2V, to uz staci na rozumnou fci.
https://www.tme.eu/cz/katalog/led-diody-smd_100404/?id_category=100404&mapped_params=1101%3A1465463%3B
jdou naklikat vlastní parametry.
Jo, takže SMD - všechny LED, které jsem v poslední době na Alíkovi koupil (a že jich jsou stovky kusů) dostatečné svítí i při proudu 1mA. Tyhle: 32886268527.html jsem kupoval naposled. ři použití na modelové žeůeznici omezuji proud na 0,3-0,5mA do návěstidel a na 1mA pro osvětlení vagonků. Jen ta časová dostupnost je jaká je a Aliexpress polovodiče z evropských skladů nedodává.
P.S. - samozřejmě lze koupit i menší LED než v pouzdře 0603.
Díky, objednal jsem. Dole v komentářích sice píšou proud 15 mA, ale budu ti věřit, že to svítí i při 1 mA. Fakt díky tip na konkrétní typ.
Těch 15 mA je maximální proud, který dioda snese. Obvykle bývá u takových diod 30 mA, jenže ty pak nesvítí dostatečně při 1 mA (to ovšem trochu paušalizuji). U vagónků v analogovém provozu pak používám k nastavení proudu LM334 protože napájecí napětí se mění ve velkém rozsahu, který se předřadným odporem nedá zvládnout. V Číně se dal pořídit za pakatel, ovšem nevím jak teď - i tam vzrostly razantně ceny polovodičů.
Tak už mi to přišlo.
Jenže, nemaje zkušeností, netušil jsem jak moc jsou miniaturní; to sám nedokážu dostat na plošňák a usadit, natož pájet. Budu muset požádat někoho s bystřejším okem i mozkem
Aha, tak to mě mrzí, na vývojových deskách Arduino a podobných jsou nejčastěji LED 0603, ale dost často ještě menší 0402 (1,0x0,5 mm) takže jsem se řídil tím. Můžu doma mrknout jestli nemám i 0805, používám je jen velmi zřídka a poslat v obálce, ale mám obavy, že ani tento rozměr (2,0x1,2 mm) nebude dostatečně velký... Na tyto velikosti součástek je vhodnější použít horkovzdušnou páječku, ale i běžnou mikropáječkou je možné je pájet.
Dík za pomoc i za info; ale nic neposílej, já si to ošéfuju externě přes někoho s ostrozrakem.
Tyto věci se i ve fabrice obvykle dělají pod mikroskopem, nebo alespoň velkou lupou, podle očí pracovníka. Já už na to taky prd vidím, takže na takový pidisoučástky taky beru mikroskop.
Ve fabrikách se součástky osazují strojně, ale při opravách jsou osazovací stroje jaksi nepoužitelné a jinak než ručofučo to nejde . Osobně používám horkovzdušnou páječku a horkovzdušné pájení má velkou výhodu v tom, že působením povrchového napětí se součástky samy vystředí na pájecích ploškách takže nároky na přesné usazení před pájením nejsou nijak mimořádně velké. Ale horkovzdušná páječka možná nepatří k běžné výbavě domácnosti , ovšem lze bez problémů pájet i mikropájkou, mikroskop je luxus a stačí i hodinářská lupa. Jen člověk musí dávat pozor když šmrdlá horkou páječkou okolo nosu . Asi mám kliku, že ve svých sedmdesáti to zvládnu i bez lupy, případně používám čínské (jak jinak) zvětšovadlo: 32490880799.html.
Tak ono jde ledacos, když nelze jinak
http://micro-corner.gilhad.cz/blog/2020/2020-05-03-nemuzu-opravit-jednu-soucastku-nemam-doma-pajeci-stanici.html
Samozřejmě. V našem případě je limitujícím faktorem především zrak (s tím toho moc nenaděláš) a zřejmě nedostatek zkušeností (zkušený bastlíř by věděl kde LED potřebných vlastností obstarat a nebyl by překvapen velikostí doporučených součástek) a s tím související podle všeho i nedostatečná vybavenost potřebným nářadím. Ale asi má most požádat bližního svého o pomoc.
cín na těch fotkách je všude zničený (přepálený). teplota 460' určitě není na plošné spoje, možná tak na okapy nebo kabelové svazky.
já se tím neživím, pájím asi 2x do roka, ale to bych si radši objednal nejlevnější mikropájku než totok.
Nicméně to funguje - a samozřejmě normálně používám pájecí stanice, jak tam píšu - ale v nouzi se to dá i takto, nebo rozpáleným hřebíkem ...
Nebo za polovicní cenu takovouto z Číny bez krabice stojící na stole: 1005001769947207.html
Neboj se vlka nic, to dáš, stačí mikropajka. Kapku cinu na jednu plošku, pinzetou zasoupnout diodu a zapajet druhou stranu.
Koukal jsem a u Farnell.com si vybereš bez problémů.
Take daco: https://www.tme.eu/sk/details/sml-p11utt86/diody-led-smd-farebne/rohm-semiconductor/ ?
Proste na tme sa da paradne vyhladavat v parametroch.