Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kde koupit opravdu miniaturní LED?

Shání se miniaturní LED; požadavky: minimální velikost, minimální spotřeba, cenově i časově dostupná. Pod pojmem minimální spotřeba se chápe proud I < 2 mA.

Pro představu, jde o LED diodu, která je umístěna na vývojové desce Wemos D1 mini nebo aspoň něco jako má Micro:bit.

Hledal jsem přes Google a Aliexpress, ale asi to má speciální název nebo se to běžně neprodává; nic jsem nenašel.

Právě na tu třetí stránku jsem se díval; pro proud cca 2 mA je to odhadem v tom koleni nebo těsně nad kolenem; když pominu nelinearitu, je tam obrovská strmost křivky, takže při nepatrně větším napětí na LED bude dramaticky větší proud. To asi bude docela obtížný - zvolit správnou hodnotu předřadnýho odporu. Ona i změna napájecího napětí o 0.1 V už udělá fakt velkou změnu proudu.

Potřebuju fakt minimální spotřebu, ještě dostatečnej svit, ale malej odběr proudu. Bude to krmený z jednočipu.

Mluvime o jinym grafu - ja mluvil o svitivost vs proud, tam zadny vyrazny koleno neni.
Jinak strmost tyhle casti krivky je obecna vlastnost vsech polovodicovych diod(krome Gunnovy diody, ale to je uplne jiny hriste). Ale v realu to neni problem, jestli ti tam tece 1.8mA nebo 2.1mA uz neni treba resit. Si to spocitej, jak se ti to meni, v realu je na diode konstanta a proud je omezenej tim odporem. Co tam mas za svaba? Ale ono je to jedno, i 3.3V logika na tom odporu bude mit ubytek 1.2V, to uz staci na rozumnou fci.

Jo, takže SMD - všechny LED, které jsem v poslední době na Alíkovi koupil (a že jich jsou stovky kusů) dostatečné svítí i při proudu 1mA. Tyhle: 32886268527.html jsem kupoval naposled. ři použití na modelové žeůeznici omezuji proud na 0,3-0,5mA do návěstidel a na 1mA pro osvětlení vagonků. Jen ta časová dostupnost je jaká je a Aliexpress polovodiče z evropských skladů nedodává.
P.S. - samozřejmě lze koupit i menší LED než v pouzdře 0603.

Těch 15 mA je maximální proud, který dioda snese. Obvykle bývá u takových diod 30 mA, jenže ty pak nesvítí dostatečně při 1 mA (to ovšem trochu paušalizuji). U vagónků v analogovém provozu pak používám k nastavení proudu LM334 protože napájecí napětí se mění ve velkém rozsahu, který se předřadným odporem nedá zvládnout. V Číně se dal pořídit za pakatel, ovšem nevím jak teď - i tam vzrostly razantně ceny polovodičů.

Aha, tak to mě mrzí, na vývojových deskách Arduino a podobných jsou nejčastěji LED 0603, ale dost často ještě menší 0402 (1,0x0,5 mm) takže jsem se řídil tím. Můžu doma mrknout jestli nemám i 0805, používám je jen velmi zřídka a poslat v obálce, ale mám obavy, že ani tento rozměr (2,0x1,2 mm) nebude dostatečně velký... Na tyto velikosti součástek je vhodnější použít horkovzdušnou páječku, ale i běžnou mikropáječkou je možné je pájet.

Ve fabrikách se součástky osazují strojně, ale při opravách jsou osazovací stroje jaksi nepoužitelné a jinak než ručofučo to nejde :-). Osobně používám horkovzdušnou páječku a horkovzdušné pájení má velkou výhodu v tom, že působením povrchového napětí se součástky samy vystředí na pájecích ploškách takže nároky na přesné usazení před pájením nejsou nijak mimořádně velké. Ale horkovzdušná páječka možná nepatří k běžné výbavě domácnosti :-):-), ovšem lze bez problémů pájet i mikropájkou, mikroskop je luxus a stačí i hodinářská lupa. Jen člověk musí dávat pozor když šmrdlá horkou páječkou okolo nosu :-D:-D. Asi mám kliku, že ve svých sedmdesáti to zvládnu i bez lupy, případně používám čínské (jak jinak) zvětšovadlo: 32490880799.html.

Samozřejmě. V našem případě je limitujícím faktorem především zrak (s tím toho moc nenaděláš) a zřejmě nedostatek zkušeností (zkušený bastlíř by věděl kde LED potřebných vlastností obstarat a nebyl by překvapen velikostí doporučených součástek) a s tím související podle všeho i nedostatečná vybavenost potřebným nářadím. Ale asi má most požádat bližního svého o pomoc.