Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výměna žárovky / světla

Dobrý den,

v pokoji mám bodové svítidlo, u kterého již 2 ze 3 částí nesvítí. Chtěl bych žárovku vyměnit, ale absolutně nevím, co to je za typ a jak ji vymontovat. Napadlo mě taky rovnou i vyměnit celé svítidlo, ale s tím už vůbec zkušenosti nemám a toto bylo fajn, když svítili všechny 3.
Prosím o radu, jak tuto zvláštní žárovku vyměnit. Šroubovat to nejde, vytáhnout taky ne a je to jak kdyby z jednoho kusu.

Velmi děkuji!

Vyndavá se vytáhnutím. Pokud nejde na první pokus, je zapečená skleněná patice v objímce. Je třeba chvíli viklat lehce do stran a tam a zpátky v ose, aby se uvolnila. Pak třeba použít gumovou rukavici, aby baňka v ruce tak neklouzala a tahem v ose vytáhnout. Starou žárovku vemte do prodejny a podle ní si nechte vybrat novou.

Spolehlivě vypnout svítidlo (nejlépe jističem v rozvaděči) patičku uchopit kleštěmi "kombinačkami" a opatrně vikláním vytáhnout kolmo. Jde to někdy ztuha, případně je trochu připečeno. Podle patice, napětí a požadovaného výkonu, nebo případně podle té svítící, pak koupit nové a stejným způsobem, vsunutím rukou, osadit.