Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Navrtaná spárva ve zdi

Při vrtání dvou z osmi otvoru do zdi (vrták 12mm, hmoždinka M12, šroub M8) se mi podařilo trefit spráru mezi cihlami. Dva otvory jsou blízko u sebe takže po vydrolení zbývající malty vznikla krásná díra 2.5x6cm . Existuje nějaký způsob jak nahradit výplň mezi cihlami tak aby se do něj dalo později vrtat? Ostatní otvory drží a jsem hodně rád, že jsem netrefil trubky ani kabely. Když všechno navrtám znovu už takové štěstí mít nemusím.

Díky.

Foto: https://drive.google.com/file/d/1-cU3yb5J6F7SIOjY9K2ZFZOlGWrQBs5B/view?usp=sharing

Použil byste bílou sádru pro opravu i v případě, že by se jednalo o připevnění hrazdy? Bude to hodně namáhané, v původním příspěvku jsem to nenapsal. Navíc bude se muset vyplnit velká plocha. Díra je obdelníkového tvaru 2.5x6cm ale na délku bude mít možná i 10 cm

Zasádrovat i s hmoždinkou (a šroubem v ní lehce chyceném, aby se nezasádrovala díra v té hmoždince), neni potřeba vrtat. Pořád lepší, než trefit šutr a být o centimetr jinde. Nebo trefit hranu cihly se stejným účinkem (vrták se sveze a projde maltou radši než cihlou).

Hrana cihly je nanštěstí i tehle případ. Nevím proč mám zažité, že sádra je jen na kosmetické úpravy jako uražené rohy a podobně, kde se to pak ještě brousí. Nadruhou stranu kutil zrovna nejsem tak vím prdlajz :)

Proč znovu vrtat? Já jsem takové "maléry" řešíval následovně. Díru vyfoukat, navlhčit, nacpat tam sádru, nebo dobrou cementovou maltu a přímo do ní zatlačit hmoždinky s našroubovaným slabším vrutem. Povrch zarovnat. Po zatvrdnutí vrut vyšroubovat a je to připravené pro definitivní vrut /šroub/. :-)

Aha o obyčejné sádře jsem ani neuvažoval. Myslel jsem, že nic neunese nebo se vydrolí (otvory jsou pro hrazdu na zeď takže to musí opravdu držet). O chemické maltě jsem četl, je ale použitelná i na takovouhle díru? Kdybych šel touhle cestou je lepší udělat to nadvakrát pro každou díru nebo je ta malta tak hustá, že se v ní horní hmoždinka nesveze dolů?

Díky.

Je hustá, nesveze se. Zdivo musí být perfektně vyčištěné od drolící se malty a prachu, nejlépe pomocí vysavače. Pokud přece jen použijete sádru, tak také, ale navíc musí být zdivo a okolní malta řádně navhčeny (sádra tuhne tím, že krystalizuje pomocí vody a pokud jí má málo, nebude pevná ani se nespojí se zdivem).

Vyčistit -vysát, navlhčit i uvnitř, vysádrovat běžnou sádrou. Po zatuhnutí (ne úplném vytvrdnutí) naznačit přesně otvor, vyvrtat normálním vrtákem 12 mm a po zatvrdnutí osadit hmoždinu a přišroubovat. Takto to dělávám běžně, pokud se trefí spára. Pokud z boku zavazí ve spáře cihla, tak nejdřív tuto odstraním, aby pak při vrtání do sádry netlačila vrták bokem. Je to jednodušší a přesnější, než osazovat a sádrovat hmoždinu, třeba i se šroubem, do měkké sádry.;-)

Sádru bych rozhodně na hrazdu nedával, pomohlo by vidět typ a tvar hrazdy.
Asi bych vytvořil trochu větší otvor, kónus rozšiřující se do zdi a dal hmoždinky do betonu.
Jak se již zde píše - zeď navlhčit aby beton vytvrdnul a né jen vyschnul.

Rychlejší řešení: rozměrově přesný špalíček z tvrdého dřeva jak píše Jan F.

Sadra je na tohle malo a chemicka kotva zase zbytecny overkill. Kup si normalne male baleni rychletuhnouciho cementu, smichej s trochou pisku, pak s vodou, vypln diru, vtlac do toho ihned hmozdinku a zarovnej. Vycisteni a navlhceni diry plati i tady.

Můžu zaručit, že sádra smíchaná s jemnějším pískem, je minimálně pevná jak cihla.
Při vyplňování otvoru je dobré, nejdřív pomocí úzkého nástroje trochu vymazat stěny díry
pro dobré svázání a pak teprve vyplnit.
Hmoždinku lze umístit hned do sádry, nebo vyvrtat po zatuhnutí.

keby ste gernonti, fandovia sádry, skutočne poznali úchyty cvičenia na hrazde, nemleli by ste ako rapkáče svoje fantasmagórie o pevnosti sadry.

Sadra je hygroskopická, poddajná, drolí sa pri namáhaní, pracuje večne, nasáva z prostredia vzdušnú vlhkosť, je agresívna na metal kotiev, pôsobí v opačnom garde zásaditej látky ako kyselina, leptá, rozožiera trvale kov, uvoľňuje spoje.

Náš cvičiteľ drbne spolu s hrazdou, bude tomuto fóru povďačný.

No tak první pokus nedopadl vůbec dobře. Po vyschnutí cementu jsou obě hmoždinky venku . Do cementu jsem nedával písek, podle výrobce to není třeba protože je to už připravená směs. Když se dívám na hmoždinky šroub neprojel skrz, přestože je nadoraz. Délka náhradní hmoždinky je stejná jako ta od výrobce. Ve zdi byly o trochu hlouběji kvůli silnější vrstvě omítky.

Mám sehnat delší šroub, kratší hmoždinku nebo jiný typ hmoždinky? Použít do cementu (viz. odkaz níže) písek nebo nechat dýl schnout?

Cement - https://www.hornbach.cz/shop/Rychletuhnouci-cement-KNAUF-Schnellzement-2-kg/8325667/artikl.html
Hmoždinka - https://www.hornbach.cz/shop/Hmozdinka-Fischer-DUOPOWER-12x60-baleni-25-ks/6337765/artikl.html

Jako bonus se mi podařilo vytáhnout i spodní dvě hmoždinky. Jsou sice v cihle, ale minimálně jedna se při dotahování protáčla (hmoždinka M12, vrták 12mm), šroub nebyl skrz podobně jako na fotce takže se hmoždinka nejspíš plně neroztáhla. Druhé rameno drží i když se na něj pověsím plnou vahou.

človeče nešťastná, naštuduj si termíny, lehoty prirodzené zatvrdnutia silikátových, truskoportlandských zmesí cementov, detto zmesí cementov. (min. cca 14-21dní zmesi aj pri priehradových, 850-tiek cementov).

V prípade chemickej kotvy nacpatej do suchej, vyfúkanej diery zbavenej od stavebného prachu s následne vsunutou hmoždínkou, kotvou do výplňového matroša, máš silový ťah na tlak, na ťah, zabezpečený do 24 hodín pri 24°C, v (sibírskej komnate 96 hodín do aplikáce).

Zrejme jednám s italiáno vypatlaným tupcom,

Tak tam dej nějaké kovové hmoždiny, nebo třeba tyhle kotvy M8 x 60 d=14. A tu díru bych opravdu normálně jenom vysádroval sádrou a bez písku. A až by byla vyvrtaná díra zatvrdlá, tak do ní dát rovněž tu kotvu. Uchycoval jsem, dokonce do zdi z ytongu, který je podstatně měkčí než cihly, sklápěcí stoličku pro syna, invalidu, do sprchového koutu. Do zdi vyvrtané 4 kuželově se dozadu rozšiřující větší díry, vyplněné sádrou, do nich vyvrtané 4 otvory pro kovovou hmoždinu 12 x 60 a do hmoždin vruty se šestihranem síly 6 mm. Uchycení sedačky nahoře a zatížení sedačkou, jako pákou - vytahováno vlastně ze zdi. Jeho váha cca 70 kg a drží to dodnes.
https://www.atilashop.cz/za-to-segmentova-kotva-s-6hr--sroubem-zn/

No to by nedopadlo dobře na druhé straně stěny jsou sousedi :)
Zatím to vydím na jiný typ hmoždinek a šroubů, buď ty kovové nebo prostě jen delší. Nadruhou stranu pořád mám cement takže ještě můžu zkusit znovu vyplnit stávající otvory a zamáčknout do nich nové hmoždinky. Víc než znova vyrvat se to nemůže. Ještě, že mě netlačí čas jinak bych z toho šílel.

V příspěvku uvádíte "Po vyschnutí cementu jsou obě hmoždinky venku". V tom asi bude ten váš problém! Cement totiž nevysychá, naopak nesmí vyschnout před vyzráním! Cement tuhne, tvrdne a zraje, k tomu ale potřebuje dostatek vody. Takže místo aplikace předem pořádně provlhčit!! Povrch můžete navlhčit i během tuhnutí. Suché cihlové zdivo tu vodu cementu odebere, cement nevyzraje, podle starých mistrů t.zv."zprahne" a nedosáhne požadované pevnosti.