Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hifi repráky opravit nebo sbohem?

Protože jsem dostal dobrý postřehy ohledně zapojení přehrávače, zeptám se ještě zkušenějších na repráky.

Po wifi soustavě zbyly dva repráky sony ss A 307.
90 léta)

Co pamatuju, nebyly moc výkonný, ale jsou v hezký dýze aspoň myslim že je to dýha, a textil jak novej
Jeden nehraje, jeden jo.

Hrubým odhadem, má cenu s tím někam chodit na opravu nebo to je spíš postavit ke konťáku?

No teda - z tvojho popisu sa ani divá sviňa nevysomári. Nefunguje KOMPLET, alebo len niektorý zo sústavy reproduktorov? Ak niektorý - je ten reproduktor pripojený vo vnútri? Je OK? Ak je odpoveď áno - môže byť KO aktívna výhybka (kondík, tranzistor - to by skôr zistil opravár- elekronik).
Nefunguje po pripojení na 1 kanál - skúsil si prehodiť? Funguje? Ak áno - máš v pérdeli výstupný konektor.
Nefunguje? Kábel je OK? Ak Ok - nie je to niekde dnu prerušené (napr. práve k tej aktívnej výhybke).
P.S. Nepoznám tú reprosústavu - ak je napájaná - má aktívne výhybka, pokiaľ je len pripojená na audiovýstup bez napájania - má tam frekvenčné filtre ň tie potom rozosielajú jednotlivé frekvencie to príslušných repro. Ale podľa špecifikácie (80W) - musia byť napájané - teda aktívna výhybka s predzosiľovačmi).

Četl jsi vůbec odpovědi v předchozím dotazu? Tak polopatě: z cinchů na přehrávači povedeš 2 kabely (stereo, L a P kanál) do nízkofrekvenčního zesilovače, který zesílí výkonově signál z přehrávače pro tázané pasivní reprobedny. Z nf zesilovače dvěma kabely L a P kanál připojíš reprobedny. Zkusíš, jestli hrajou. Pokud jedna nehraje, zkusíš je prohodit. Ta co nehraje ani tak ani tak, je vadná. Je třeba rozebrat, prohlídnout dráty od konektoru k výhybce, prohlédnout cívky a kondenzátory uvnitř. Pokud nebude nic viditelně spálené, vyteklé, dát opraváři, který tomu rozumí. NF zesilovač je samostatná bedna, bud z nějaké hifi věže, může to být i část nějakého radiopřijímače apod.

Ahoj, v předchozím vlákně jsem si příspěvky pročetl, přehrávač zapojil na šnůru od lampičky a už mi vesele jede.
Mám ho ale připojený na menší repro, taky v dýze.

Tyhle origo sony zůstaly z hifi věže a rozhoduju se zda má cenu se v tom vrtat nebo s nima "zatopím".

Je mi líto je vyhodit na druhou stranu zdější rady už jsou fakt mimo můj rank. Musel bych je někomu odnést ať je zkoukne.

Takže mi šlo jen o to jestli maj nějakou smysluplnou hodnotu nebo si dnes můžu za pár peněz koupit to samý v bleděmodrým

( vycházím z toho že dřív se dělalo kvalitnější elektro ale je jasný, že tam je x faktorů)

Rozober čelo, otestuj individuálne každú cievku repráka (stačí ti priložiť na kontakty DC 4V zdroj alebo plochú baterku) či sa pohne membrána in/out podľa polarizácie.

Skontroluj tiež výhybky, zrejme mohli za tie roky vyschnúť kondíky ak neboli zvitkové ale elektrolytické.

Repráky sa dajú nahradiť podľa priemeru diery v čele dosky novými, impedančne aj výkonovo zhodnými.

Niekedy sa stáva, že papierová membrána basov/stredov časom odhnije, odlepí sa tesne pri cievke. To sa nedá napraviť podlepením lebo nikdy nevycentruješ cievku v štrbine magnetu, aby sa nedrala o hrany. Zvuk by chroptil.

Škoda vyhodiť "kus retro nábytku" ak sa dajú repro nahradiť, trebárs aj všetky repráky individuálne v troch pásmach za nové, možno aj výkonnejšie aby to hodilo sinus 120W na bedňu. Trojpásmová výhybka s cievkami (určite so strmosťou 18dB) by to mala vydržať ak by si nahradil nové zvitkové kondíky.

bez manuálnej kontroly spojov problém nezistíš, III. pásmové výhybky sú dostať lacné. Na výhybke sa nemá čo za života pokaziť, odpáliť, skôr odíde odpálená cievka repráka ak sa zapoja na výkonný koncák zosíka:

https://www.dtelektronik.sk/kategoria/ozvucovacia-technika/vyhybky/3-pasmova-reproduktorova-vyhybka-cn-01-3-12-8ohm-150w/

https://www.dtelektronik.sk/kategoria/novinky_arch/3-pasmova-vyhybka-cn-01-3-6-8/

Môže byť iba "utrasený" z cínu nejaký kábel na hlavnom prípoji v bedni.

horšie je to s novými repro, tam sú vysoké ceny.

https://www.dtelektronik.sk/kategoria/ozvucovacia-technika/reproduktory/basove-reproduktory/