Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Olištování venkovní hrany

Ahoj,

položil jsem nový koberec na podestu a potřebuji olištovat kraje, aby se to netřepilo, vypadalo to líp a kočka to nepárala.

Na trhu je hodně lištových systémů, všechny ale řeší klasické vnitřní hrany místnosti. Já na podestě potřebuji olištovat i vnější hranu, tzn. zeď od hrany koberce pokračuje DOLŮ, ne nahoru. Více snad pomůže náčrtek, kde ukazuji červeně, které přehody koberec-zeď potřebuju zalištovat.

Na obrázku jsem pochopitelně vynechal schody, zábradlí a další prvky. Aby to bylo přehlednější.

Jediné řešení, co mě napadá, jsou dřevěné lišty profilu L, které bych si dodatečným nátěrem barevně upravil ke spokojenosti. Ale obávám se, že to bude vypadat všelijak, byť neočekávám nic vysoce estetického - stačilo by mi pár odstínů nějakých plastových nebo MDF potažených lišt, ze kterých bych vybral něco blízko odstínu koberce. Takové ty gumové lišty, případně kobercová páska - to už je zase až příliš nevzhledné.

Myslel jsem, že aspoň jeden lištový systém řešící tyto situace najdu, ale nepovedlo se mi to (něco, co řeší vnitřní i vnější hrany). Nepotkali jste prosím někdo něco?

[94366-koberec-png]

Napadá mě, použít třeba lišty na ochranu vnějších rohů v bytu (používají se proti otlučení např.rohů u dveřní niky, pilířů v interieru apod). Prodávají se hliníkové povrchově upravené, plastové, myslím že i dřevěné s nějakým dekorativním polepem.

https://www.floorwood.sk/ukoncovaci-profil-pre-koberce-do-7-mm-sampan-e02/

Spodok lišty prilepiť stavebným alebo silikónovým lepidlom v pištoli priamo k podlahe ak nechceš vŕtať durch cez koberec a lištu do horizontálneho podkladu diery pre hmoždínky. Silikon sa dá ostrým nožom urezať pri výmene lišty prípadne koberca.

(Dávaj bacha, niektoré celoplošné tkaniny majú tendenciu sa časom scvrkávať, zmenšovať svoju plochu, aby sa nevyvliekli spod vrchného prehybu, spod úchytu lišty. Rež koberec velice presne, vsunutý na doraz)

Zrejme budeš potrebovať nejaké late a závažia k pritlačeniu podlepenej lišty k horizontálnemu podložiu.

Bočné lišty (okopné lišty) sú dostať na trhu rôznych profilov.