Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lepení dlažby na starou dlažbu

Zdravím, byl jsem přinucen pokládat novou dlažbu v koupelně na dlažbu starou. Nová bude 50×15cm rovně a stará jsou čtverce 30×30cm našikmo. Chtěl jsem se zeptat, jestli mám tu starou nějak narušit diamantovým kotoučem. Pořád mám takovej pocit, že to lepidlo na tý glazuře nemůže pořádně držet. Četl jsem nějaký postupy, kde radí akorát odmastit a natřít penetrací (i když nevím proč bych měl glazuru natírat penetrací, to už mi přijde jako naprostá kravina). Díky za rady.

Řekl bych, že to držet nebude. Když narušíš glazuru, bude to držet asi jen chabě. A to je ještě otázka rovnosti staré dlažby, i když rovně vypadá. Nebylo by účelnější vzepřít se "nucení"?

Bohužel, vzepřít se nemohu. Vyměnuju sprcháč a ten novej má boční panel svažující se dovnitř, čímž se mi otvírá pohled na nevydlážděnou část, která byla pod původním sprcháčem. Tady žasnu nad kutily, kteří nejdřív nainstalují sprcháč a pak ho teprve obkládají. Nechápu to.

Nemaj obavy o leštené glazúry, napríklad s týmto kýblom lepidla veselo lep na pôvodné obklady:

https://www.hornbach.sk/shop/Specialne-lepidlo-na-obklady-Elastolith-biele-15-kg/3827857/artikel.html

Jedine čo musíš spraviť, je dôkladne odmastiť povrch. Ideálne rozrobeným lúhom sodným/draselným v teplej vode (Sifo do výleviek dresu), následne neutralizovať povrch po jeho opláchnutí zriedenou kyselinou prípadne mopom pretrieť povrch čistým 10% kuchynským octom.

Po osušení povrchu môžeš lepiť, dokonca aj na zvislé sklo, priamo na okenné tabule zo skla, také sú adhézne vlastnosti kvalitného lepidla.

Penetrace je naprd, to je jen taková móda všechno patlat penetrací, stejně se do toho nevcucne a je nanic.

Dělal jsem totéž před lety v chodbě, kde se stále pochoduje. Diamatovým kotoučem jsem udělal cik-cak zářezy, asi 5 cm od sebe, jen aby byla porušena glazura. Připrav se na příšerný prach všude kolem, použij s úspěchem respirátor proti covidu, jinak se udusíš. Nejlépe otevřít okno. Pak jsem to zametl a vyluxoval, ale není asi podmínkou, prach se do lepidla zadělá. Dlažky jsem lepil flexi lepidlem Flexikleber Knauf, to drží i na rukách a na montérkách úplně skvěle. Je to tak 15 let a ani jedna dlažka se neklindná.