Jak spojit PP- polypropylen?
Potřebuji poradit,mám černé plastové vany /pro králíky/ a jsou používáním prasklé.Materiál PP- polylpropylen.
Čím tyto praskliny zacelit/slepit/-lepidlem? tavnou pistolí? nebo je svařit?.Děkuji za praktické rady.
Potřebuji poradit,mám černé plastové vany /pro králíky/ a jsou používáním prasklé.Materiál PP- polylpropylen.
Čím tyto praskliny zacelit/slepit/-lepidlem? tavnou pistolí? nebo je svařit?.Děkuji za praktické rady.
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
PP jde lepit dost blbe a jedine dost drahym dvouslozkovym lepidlem. Tavnou pistoli ani omylem. Takze radim svarit, to ma potencial i neco vydrzet.
Pozeptat se tam, kde svařují plastové nárazníky aut.
nárazníky aut sa vyrábajú z kopolymérov,tam je cca 40%-55% PP a zbytok je PE,to sa tepelnou úpravou dá dať dohromady,čistý PP,záleží od typu,teplom uholnatie a rozpadáva sa,sú typy na lisovanie vytláčanie,ktoré sa dajú zvariť pri teplote 210-230 st.C,a špeciálne typy zalievacie a izolačné ktoré vyžadujú 400 st.C,tam je ovšem kritická teplota a odchýlka max.5 st.C,kde dochádza nad touto hranicou k uholnateniu......misky a podobné záležitosti sa obvykle robia z PP ,ktorý má teplotu tavenia okolo 210st.C,pokial niekto vlastní zariadenie,napr.teplovzdušnú pištol alebo niečo,čo dokáže udržať priemernú teplotu 210 st.C a neprekračuje 230st.C aj s odchýlkou zariadenia,je tam možnosť to zvariť bez deštrukcie plastu,tá max odchýlka je ovšem kritická.....inak za normálnych okolností,v bežnej praxi bežne pre smrtelníka dostupnými lepidlami sa dá povedať,že výrobok vyrobený z PP je nelepitelný,nič bežne dostupné na tom dlhodobo nedrží,ani polymérne tmely a podobné veci,to už tu bolo spomenuté.....
PP je nepolární plast a prakticky neslepitelný ničím. PP je mnoho druhů, lišícím se stabilizátory (PP bez stabilizátoru se po pár dnech vystavení UV záření rozpadá) a plnidly. Svařovat se též nedá, je dobře hořlavý.
PP se svaruje bezne, horkym vzduchem. Staci horkovzdusna pistole s regulaci a mit to v ruce, se specialni botkou trochu(ale ne uplne) klesa ta potreba mit to v ruce.
Já ti nevím, z čeho myslíš, že jsou desky na čističky pro domácnosti a na bazény a z čeho se dělají plastové svařované pramice? Můžu se poptat, ale polypropylen je hodně na špici mezi favority.
Určitě ne z PP, nemá velkou pevnost. Svařit se asi dá, ale teplem, když teče, se depolymerizuje (ale zato se stane polárním a lze slepit) a tím ztrácí podstatně své vlastnosti. Pramice se dělají pravděpodobně z něčeho trochu jiného, domácí bazény jsou z hostalénu. PP je levný, lehký a snadno tvárný. Jeho vlastnosti záleží hodně na plnidlech a stabilizátorech (obvykle saze), proto je PP ohromné množství druhů.
Ta hořlavost se dá využít. Hoblina plastu se zapálí a odkapávajícím roztaveným plastem se zalije spára. Žádný zázrak, ale třeba skluznice lyží se takhle opravují běžně.
Lepení/svařování asi bude problematické, jak bylo řečeno výše.
Takže bych asi vyrobil plechové pásky, provrtal a přinýtoval. Spáru utěsnit třeba silikonem, pokud to má být vodotěsné.
Mal by sa použiť aktivátor, kvôli zmene polarity plastu.
https://www.zbozi.cz/vyrobek/pattex-ultra-plastic-2g-4-ml-aktivator/
spoje prelep z oboch strán samolepiacou páskou na plasty.
To jsou jen taková šidítka, trochu namáhaný spoj to stejně neudrží. Platí základní poučka: "nepolární plasty nelze lepit". Vlastně by se dala vyjádřit jako "plasty nelze lepit" až na několik málo výjimek, mezi které ovšem PP nepatří.
Nepolaritu lze zajistit vhodným nahřátím a opálením. Pak to sice slepit lze, ale PP má v místě ohřevu pevnost v háji, takže to prdne hned za lepením.