Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Regulace svitu LED (PWM)

Ahoj. Rád bych reguloval svit LED halogenu (30W). Stačí přepínačem na 10W, 20W, 30W. Halogen je možné napájet 12-24V DC. Součástí desky s LED chipy je nějaký elektronický obvod, který reguluje proud. Je možné jej tedy napájet napětím 12-24V, aniž by došlo ke snížení výkonu. Čím vyšší je napájecí napětí, tím nižší proud je odebírán ze zdroje. Jelikož chci jako zdroj používat baterii (Li-ion 21V), tak tato vlastnost není k zahození, jelikož při vybíjení baterií se nebude snižovat jas. Při vybití jej vypne až BMS. Zkoušel jsem PWM regulátor (s NE555) na frekvenci 20KHz. Jenže nefungoval. LED svítily stále na 100%. Zkusil jsem tedy postupně snižovat frekvenci regulátoru (změnou kondenzátoru v zapojení regulátoru). Jupí > Čím nižší frekvence, tím více dokázal regulátor snížit jas. Jenže nastal další problém - svítidlo s nižší frekvencí začalo pískat. Jak se zbavit pískání, nebo jak nejlépe regulovat výkon takového svítidla?

Řešení:

Přesně to mám na mysli. Pokud jsem to dobře přelouskal z angličtiny a dobře pochopil, tak výstupní proud by se měl dat regulovat napětím na DIM 0,5 - 2,5V. Což je dost malé rozmezí. Jelikož baterie nebudou mít stále stejné napětí, tak proto zenerka. Vyštrachal jsem ve starých zásobách nějakou na 10V (BZX55C10). Na menší napětí by byla lepší, ale zkusím použít co mám k dispozici. Pro stabilizaci stačí. Naměřil jsem na ní 10,2V. No a odporovým děličem docílím požadovaná napětí pro 2 nižší výkony (je tam na to i vzorec). A pro plný výkon stačí DIM odpojit. Snad to bude fungovat :).

Předmět Autor Datum
Motáš dohromady LED a halogen. Nejdřív si to vyjasni.
Kyncl 17.11.2021 18:05
Kyncl
Díky za upozornění. Rozdíl je jasný. Označení "LED halogen" jsem použil pouze pro představu, o jaké…
Jarick 17.11.2021 21:35
Jarick
Nevím zda to pomůže, ještě bych doplnil, že v tom zapojení na desce ve svítidle jsou použity PT4115…
Jarick 17.11.2021 21:49
Jarick
máš za sebou dva regulátory (555, montážní svítidlo) a jak pozoruješ, není to nejlepší nápad. ten ve…
lední brtník 17.11.2021 22:19
lední brtník
Na to, že ve svítidle jsou PT4115 jsem přišel až po té, co jsem se pídil po příčině, proč 555 nefung…
Jarick 17.11.2021 23:34
Jarick
Jsi na dobré cestě, pro regulaci použij vývod DIM, je na to přímo určený. Podle katalogového listu,…
Prim 18.11.2021 04:40
Prim
Prostě stačí ten DIM připojit na generátor PWM a je vystaráno. Jak pročítám datasheet, přesně k tomu…
ml1 18.11.2021 18:10
ml1
Tady si musím dát pozor, jelikož můj (koupený) regulátor pracuje až od cca 5V, ale pokud jsem dobře…
Jarick 18.11.2021 20:49
Jarick
Odpor do série a zenerku proti zemi, i když dělič to vyřeší taky.
bahno 19.11.2021 20:25
bahno
Přesně to mám na mysli. Pokud jsem to dobře přelouskal z angličtiny a dobře pochopil, tak výstupní p…
Jarick 19.11.2021 21:03
Jarick
Tak to možná bude jednodušší, než jsem předpokládal. Ještě musím pořádně přelouskat v datasheetu tu…
Jarick 18.11.2021 19:07
Jarick
Hotovo, vyřešeno. Je to funkční i bez PWM. Děkuji všem za spolupráci. poslední
Jarick 20.11.2021 23:31
Jarick

Nevím zda to pomůže, ještě bych doplnil, že v tom zapojení na desce ve svítidle jsou použity PT4115 v nestandartním zapojení. Raději bych se ale vyhnul nějaké drastické změně toho obvodu. Pískot s největší pravděpodobností bude vycházet z cíveček na výstupu k LED chipům.

máš za sebou dva regulátory (555, montážní svítidlo) a jak pozoruješ, není to nejlepší nápad.
ten ve svítidlu řeší změnu napájení vlastním pwm.
ty před něj cpeš vlastní pwm se kterou on se dokázal vyrovnat, na vyšším kmitočtu mu asi stačí jeho malý filtrační kond.
snižováním kmitočtu ale roste doba výstupní nuly, kterou jeho obvod nepokryje a konečně to má vliv na jas.
nebo podobná příčina: snímá to proud kvůli měření svítivosti, jenže mu modifikuješ napájení svou 555. ten krám zas může mít malou filtraci sejmutého průběhu, kterou při delších pauzách nepokryje.
tím že si ty dva pwm lezou do zelí, mohou vzniknout interference, které jsou slyšet a asi daleko víc jich slyší zvěř kolem - ptáci, pejsci, medvědi, alieni, ...

pro normální práci to chce jediný vlastní regulátor, co bude regulovat vyfiltrovaný průběh proudu proti nějaké poťákové hodnotě.
a k tomu nějaké hlídání mezí.

nakonec si vezmeš cenu práce s tím s cenou svítidla - to nedává smysl. prostě si kup jedno jasnější a jedno slabší.

Na to, že ve svítidle jsou PT4115 jsem přišel až po té, co jsem se pídil po příčině, proč 555 nefunguje. Tvému vysvětlení rozumím. Případný filtrační kondenzátor mě napadl jako první, ale žádný tam není :o. Nevím, jak tam vůbec PT4115 funguje, protože vstup DIM (pin3) není zapojen (je ve vzduchu). Ale měřením jsem zjistil, jak vlastně to svítidlo funguje (viz úvodní dotaz). Snad si brzy udělám čas a namaluju schema zapojení ve svítidle. Jistě to pomůže. Bohužel ale předpokládám, že stejně jiná cesta než obvod ve svítidle vyřadit, nebo asi lepší řešení bude "vylepšit" a vyřadit 555, nebude. Případně 555 nějak použít pro vstup DIM do PT4115.

Co se týče práce a ceny - Jsem sice silnoproudař, ale elektroniku mám od malička jako koníček, takže o cenu ani o práci mi příliš nejde a jsem rád, když se něco podaří. Navíc světlo na baterie je potřeba každou chvíli, ale nemusí vždy svítit na plný výkon (výdrž baterií). Navíc sehnat 30W světlo na baterie s regulací výkonu je celkem ořech. Tak proč si ho nesbastlit sám ;).

Tady si musím dát pozor, jelikož můj (koupený) regulátor pracuje až od cca 5V, ale pokud jsem dobře pochopil datasheet, tak je možno na DIM připojit max 6V. Musel bych tedy vytvořit ještě napájení PWM se stabilizovaným napětím, nebo na výstupu PWM přidat např. odporový dělič napětí.

Přesně to mám na mysli. Pokud jsem to dobře přelouskal z angličtiny a dobře pochopil, tak výstupní proud by se měl dat regulovat napětím na DIM 0,5 - 2,5V. Což je dost malé rozmezí. Jelikož baterie nebudou mít stále stejné napětí, tak proto zenerka. Vyštrachal jsem ve starých zásobách nějakou na 10V (BZX55C10). Na menší napětí by byla lepší, ale zkusím použít co mám k dispozici. Pro stabilizaci stačí. Naměřil jsem na ní 10,2V. No a odporovým děličem docílím požadovaná napětí pro 2 nižší výkony (je tam na to i vzorec). A pro plný výkon stačí DIM odpojit. Snad to bude fungovat :).

Tak to možná bude jednodušší, než jsem předpokládal. Ještě musím pořádně přelouskat v datasheetu tu stránku 11, co přesně na DIM připojit. Jak je to myšlené s tou regulací napětím, nebo zda raději použít PWM. A vyzkoušet.. Pokud by stačila např. nějaká zenerka s odporem + odporové děliče, zabere to zase méně místa, než regulátor PWM.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru