Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prudova zatazitelnost kablov

Zdravim, chcem sa spytat, je nejaky rozdiel pri prudovej zatazitelnosti drot/lanko? Napr. v bytovej rozvodnici som robil prepoje drotom 6, ale zle sa to tvarovalo, ak by som robil lankom (smaozrejme s nalisovanymi koncovkami) pouzit ten isty rozmer? Ide mi o to, zalisovat 2 kable 6mm2 do jednej koncovky, ak su klieste do 10 . . . klasicky panelak, na vstupe 25 A

Neni rozdil, prurez jako prurez.
Pokud je tam 25A jistic, tak by 4mm^2 melo stacit vsude, byt u nulaku by mohl byt(v nekterych pripadech) nutny vetsi prurez. I tak, 6mm se jeste ohyba vcelku dobre, v tom nevidim zadny problem ani duvod proc pouzit lanko. Pro lisovani vic vodicu do jedny dutinky jsou specialni dutinky na dva vodice.

Na propoje jističů (nejen v bytové rozvodnici) se dělaji propojovací lišty ( pro představu https://www.kvelektro.cz/propojovaci-lista-eaton-z-gv-10-3p-3te-zv7-271060-p1165131 existují i jednofázové a jiné). To snad nikdo rozumný nedělá z drátů. Navíc jističe bývají někdy udělané tak, že se tam dá k tomu připojit i kabel (lišta pod šroubek, kabel na svorku). Ale asi to neni nic nového, máme to v rozvodnici v paneláku v hliníkovém provedení, takže ani v dávné minulosti se to nemuselo dělat ručně (ručně se to dělalo akorát na učňáku).

Viem, ale bola situacia ked sa riesila kupelna, wc, kuchyna . . . tak rozvodnica bola dvojradova, horna cast stare istice, spodna nove vedenia . . . takze napr. som potreboval privod aj hore, aj dole . . . alebo prepoj z chranica . . . atd atd . . .

Žádná norma to nezakazuje, ale s ohledem na přechodové odpory ve spojích je lepší provádět vydrátování plným vodičem, také to lépe vypadá. Pokud ovšem nepoužijeme slaněný vodič v uzavřených lištách, kde pak odbočujeme drážkami jen k přístrojům.

Na lanko je potřeba nalisovat pro ukončení vodičů dutinky. Pak o rozdílných přechodových odporech nemůže být řeč. Naopak dutinka slisovaná do čtverečku, by měla mít menší přechodový odpor, než kulatý vodič. Navíc dutinka drží lanko pohromadě. Při utahování lanka bez dutinky se může stát, že se lanko roztřepí a nebude držet. Nevidím tedy důvod, proč lanko nepoužít, pokud se správně ukončí. Pracuje se s ním (hlavně v rozvaděčích) mnohem lépe, než s plným vodičem.