Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak topit v krbových kamnech ?

Zdravím
Na netu je sice plno článku o tom jak topit v kamnech, ale přeci jen se chci ujisti a pokecat o tom jestli vše dělám správně.
Před zimou jsme si do bytu pořídili krbová kamna sattan mini II (https://www.kamnakrby.cz/teplovzdusna-kamna-euroteplo-sattan-mini-ii?gclid=Cj0KCQjw8eOLBhC1ARIsAOzx5cFgktsVd7Vbj-J7hKCmQUg6DOigVm7odS_B1NN5jfL1SHC_xa5QCI8aAtCdEALw_wcB). Kamna topí dobře jen mám pár dotazů k provozu.

1) K zatápění kamnech používám podpalovač pepo. dělám pyramidu na horu tenké kousky a dolů širší. Zapaluju shora. Mám otevřený přívod vzduchu a odtah do komína. Vždy čekám až všechno dřevo shoří, poté poprvé přikládám. Hned poté uzavírám přední přívod vzduchu a komín uzavíram tak na polovinu. Tady je první dotaz jestli se má doopravdy přivírat komín a přívod vzduchu až po shoření první várky nebo prostě dřív, když se oheň rozhoří ?

2) Kamna jsou vybavena dvoukomorovým spalováním. Po pár experimentech jsem přišel na to že aby se zažehly plyny ze dřeva je třeba uzavřít přední přívod vzduchu (kamna sajou ze zadu,nelze regulovat) a uzavřít komín (cca skoro na 3/4). Tady mi není jasné na kolik mám vlastně komín uzavřít ? Teoreticky by ho šlo uzavřít úplně. I tak kolem klapky prochází kouř. Prostě jak poznat že to je dobře nastavené ?

3) Je teploměr spalin dobrým ukazatelem jestli člověk dobře topí ?

4) A ještě by mně zajímalo jak se vlastně topení ukončuje ? Příjde mi že na konci když už dohořívá a já mam přivřený komín tak se mi zbytečně začoudí přední sklo. Napadlo mě jestli by se nakonci zase neměl otevřít komín i přední přívod aby spaliny snáze odcházely s ubývajícím tahem komína. Problém je spíš to že někdy jdeme prostě spát a necháme to dohořet pomalu, tímpádem ráno je sklo celkem začouzené. Při normální topení zůstáva sklo relativně čisté. Někdo nějaký tip ?

Odpověď na otázku

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny