Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Špinění dveří od dveřních závěsů - co s tím?

Dobrý den, mám problém, že u několika interiérových dveří v bytě dochází ke špinění dveří u dveřních závěsů - viz foto. Je to jemný mazlavý černý prach. A hodně špiní. Co mohu udělat pro to, abych se tohoto neduhu zbavil? Nevyskytuje se to na všech dveřích, ale jen na některých. A když už se to vyskytne, tak je to vždy u všech třech závěsů na dveřích.

Černý prach pochází z otěru materiálu pantů (důkaz: chytá se na magnet). Vzduch protahující kolem dveří jej roznese i kousek od pantů, kde se nachytá na futra nebo dveře, případně spadne dolů a zasviní podlahu nebo koberec. Čepy i dutiny pantů je potřeba očistit (nějakým ředidlem) nebo panty vyměnit za kvalitnější a promazat tuhým mazivem, typem pro vysoké zatížení (já používám Molykote HSC Plus). Dobré je pod panty dát kluzkou podložku (Zedex, PPS).