jaký beton do základů pod skleník
zdravím,
máme stavět skleník (skleněný, ne polykarbonát)
jaký suchý beton koupit do základů ze ztraceného bědnění.
B20?
díky
zdravím,
máme stavět skleník (skleněný, ne polykarbonát)
jaký suchý beton koupit do základů ze ztraceného bědnění.
B20?
díky
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Stačí bohatě.
Na konštrukciu pre sklo musíš použiť do betónu armatúru, roxory, lebo ti sklo časom po nerovnomernom sadaní základu popraská.
Ak zaarmuješ základ nemusí byť vykopaný do nemrazovaj hĺbky pôdy, stačí ak bude rovnomerne mrazom sadať a dvíhať sa s celou konštrukciou skleníka.
Skleník jsem za svůj život stavěl dvakrát. Vždy kovová konstrukce, kterou jsem postavil na nějaké obrubníky. Pokud mezi konstrukcí a betonem vznikla mezera tak jsem ji něčím vyplnil.
Tak to zkuste do třetice a pořádně. Když dělám jen nějaké dočasné konstrukce(pařník, psí bouda, podklad na dřevo), třeba na 3-5 let, tak je stačí postavit i na ty obrubníky nebo cihly. Ale skleník dělám na nejmíň 20 let(nebo spíš na celý život) a za tu dobu umí podklad cestovat všemi směry i o desítky cm. Nejen že to nevypadá dobře, ale pokud nese skleník, tak budou tabule praskat. Betonový základ stačí udělat 15cm široký a 30cm vysoký(z toho 20cm do země), což je při velikosti skleníku 5x2,5m cca 0,65m3 betonu = 1300,-Kč. Když se trochu proarmuje, ani za 50 let se nehne, konstrukce na něm bude sedět jako přibitá a nebude se muset každé jaro různě vypodkládat a měnit tabule.
Beton bych dal C20 vlhčí. Ne kvůli pevnosti, tady by při tom co ponese stačil i C12, ale protože bude částečně odkrytý, tak aby se nerozpadal.
Pokud to uděláš tak jak píšeš tak to budeš mít stejné jako já. Při základu 20 cm do země ti pod tím proleze myš či hryzec. Pokud by to mělo být opravdu poctivě tak musí být základ buď do nezámrzné hloubky nebo na jíl či co tam bude pod orniční vrstvou. Skleník by mi vydržel klidně i 40 let ale boural jsem ho na žádost manželky a nový skleník po 15 letech bez skleníku, při odchodu do důchodu zase stavěl na žádost manželky. Ten co mám nyní bez problémů vydrží dalších cca 20 let a to už budu pod drnem. U prvního skleníku jsem měl po obvodu zakopanou pasovou gumu do hloubky 60 cm a hryzec se tam nedostal. Nyní jsem se na to vykašlal a hryzce likviduji jiným způsobem (už se tři roky neukázal).
Stejné to určitě mít nebudu(nemám). Mně skleník sedí dokonale a bez zásahu na svém místě, ničím nemusím nic vyplňovat a vypokládat, jak jsem ho před 12 lety na betonový monolit usadil, tak tam je. Do nezámrzné hloubky základ skleníku samozřejmě být nemusí a bylo by neefektivní dělat základ skleníku 80 cm hluboký. Pokud by přecijen mráz můj základ zvedl(dosud se nestalo), tak na něm není taková zátěž, aby ho to mohlo narušit. Zvedne se celý i se skleníkam a až mráz poleví, tak zase klesne do původní polohy.
Proti hryzci by asi hluboký základ pomohl, ale zvolil jsem jednodušší a praktičtější řešení, umístil jsem na dno králíkářské pletivo.
Jsi přesně ten typ co rád jen pomlouvá. Odpovídal jsem na dotaz ty jsi okamžitě z mé osoby dělal neumětela. Nevíš kde jsem skleníky stavěl, jak to mám se spodní vodou a podložím. Ty místo toho aby jsi reagoval na dotaz tak pomlouváš ty co se snaží věcně odpovědět na dotaz.
Svatá prostoto...
až ti zalepená, nevetraná joklovina po obvode základov ucpaná nejakou pucvolou či pur penu od večnej kondenzácie, vlhka, nezhnila.
Jedine, že máš základ konštrukcie pozváraný zo šín alebo antikoro.
Mne ti čéče vyprávjaj o konštrukcii stavieb am blok, prípadne o veciach zo spodku "odhnitých" skleníkov. Ani pozinkované matroše nevydržia, tie odhnijú z vnútra.
Prostredie v interiéri je agresívne, chemické postreky, odparovanie, kondenz, hlavne ak je uzatvorený priestor pri zimnom pestovaní.....
Známý má skleník z klasických T-profilů už min. 40 let a zatím drží. Samosebou to rezne a nátěr, vyjma starých suříkových barev, moc nepomůže, ale než se těch 5mm kovu komplet v řezu přemění na oxid železitý, tak to nějaký rok trvá. Dnes je však vhodnější použít eloxovaný hliník.
Já osobně mám skleník 6x3m na ,, rámu " že ztratného bednění šíře 25cm . Bednění cca do půlky výšky v zemi na podsypu štěrku. Proarmovano 2x prut roxoru a beton 1: 3. Za 20 let sklo neprasklo .
"Nyní jsem se na to vykašlal a hryzce likviduji jiným způsobem (už se tři roky neukázal)."
Zdravím. Nemohl byste mě Nerady prosím napsat, jak likvidujete hryzce, máme s ním taky velký problém.
Moc děkuji
Měl jsem doma nějaké dýmovnicové patrony již hodně let a tak jsem je všechny vypotřeboval. O té doby klid. Nevím zda se to ještě vyrábí.
Děkuji za odpověď. Dýmovnice jsem zkoušel. Byl klid cca 14 dní a potom zase.
Staré dýmovnice zřejmě ještě fungovaly a likvidovaly, ty dnešní budou určitě ekologické, takže neublíží, jen hryzce vypudí na čas o kus dál a po vyvětrání se vrátí zpátky domů.