Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prodlužovací kabel 100 na 400V

Zdravím,
chtěl bych koupit kmenovou pásovou pilu a zvažuju, zda na elektřinu nebo s benzínovým motorem Ze stodoly k baráku to mám 90 metrů. Nevíte, na kolik by asi přišlo 100 metrů prodlužováku na 400V ?

Díky

Vzhledem k dost velkému příkonu a jištění by vyhověl průřez byl 4mm2, ale raději bych použil 6mm2.
Do venkovního prostředí třeba tento https://www.ielektra.cz/kabel-cgsg-4x4
Předpokládám, že kabel nebude uložený trvale, ale že bude smotáván, tak aby měl dostatečnou odolnost.
Gumová izolace umožní i smotání a rozvinutí v zimě. Kabely s PVC izolací v chladu ztvrdnou.
Pokud by bylo uvažováno i s jednofázovými spotřebiči, bylo by lepší použít kabel s pěti žílami, zejména, pokud je
v domě pětižilová instalace a chránič.
Doporučoval bych stroj přizemnit, alespoň tyčí zatlučenou do země.

Nevím, jak pro takto velké průřezy (pohyboval jsem se většinou v 2.5), ale jakékoliv pokusy o nákup čtyřžilového kabelu vedly k tomu, že pětižilový buď stojí míň nebo je dražší jen nepatrně; u větších průřezů ale už asi převáží cena mědi oproti exotičnosti 4 žil. A v dnešní době a zvlášť pro takovou délku bych rozhodně bral pětižilový, ono pokud se za 5 let ukáže, že něčemu ta pátá žíla chybí, tak by to stálo víc peněz. Vypadá to že šestka stojí kolem 150 korun za metr (např. https://www.kvelektro.cz/kabel-h07rn-f-5gx6-cgtg-5cx6-p1257388004 ) což by dělalo řádově 15 tisíc, koncovky budou v tomto případě drobnou položkou (pár stovek).
Při takové délce bude dimenzování spíš než na proudu závislé na úbytku napětí (když to přeženu, aby tomu spotřebiči z těch 400V taky něco zbylo). Jinak se na 16A dávají i daleko tenčí kabely (sám jsem si zkoušel, jak při 3x16A (i 2x16 nejdřív ale 5x16 než jsem si uvědomil, že proud teče normálně jen třemi vodiči) topí dvaapůlka a nechápu, jak může být prodlužka z jedničky dimenzovaná na 16A, tohle mi přišlo tak akorát, horké ale v rámci možností toho kabelu). Kolem té ochrany to bude potřeba nastudovat, co vyžadují předpisy, lokální přizemění bude podle mě minimum, zvlášť u skoro pevné instalace s pohyblivým přívodem (pokud dobře chápu úmysl).

Abych byl přesnější, zásuvky pro venkovní použití by měly být vybaveny chráničem.
Pokud v domě je už taková instalace, bude i zásuvka pětivodičová.
Pokud ne, bylo by vhodné nad použitou zásuvkou přidělat krabici s chráničem a tak zásuvku udělat pětivodičovou.
Potom koupit pětižílový kabel. I pro tento výkon by třífázově stačil průřez 4mm2. 100m není až taková vzdálenost, takže by průřez vyhověl i z hlediska odporu.
Samozřejmě v připojení zachovat systém nulování.
K přizemnění spotřebiče v tomto případě stačí jen zatlučení kusu trubky do země. To díky chrániči zabezpečí i to, kdyby náhodou došlo k přerušení ochranného vodiče, poruše izolace a náhodnému dotyku se strojem, že chránič vypne.