Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Závada a oprava myčky AEG

Kolega řešil záludnou závadu myčky AEG (typ FEE53600ZM), podělím se o získané zkušenosti.
Projev závady:
Po zapnutí myčky do sítě se okamžitě otevře ventil napouštění. Myčka napouští, až přeteče do přepadu, voda ve vaně pod myčkou sepne plovákový spínač a ten spustí čerpadlo vypouštění (současně naskočí error 30 a má se i zavřít ventil napouštění/Aquastopu), ale Aquastop ventil se v tomto případě nezavřel. Zavřel se jedině vytažením myčky ze zásuvky. Na výstupu, který otvírá ventil bylo trvale napětí 220 V, jakmile byla myčka v zásuvce.
Ventil napouštění/Aquastopu je spínán triakem TY 3001 (typ Z0103MN). Mezi anodami triaku naměřeno cca 516 ohmů. Podezření na vadný triak. Po výměně triaku opět naměřen odpor 516 ohmů. Dalším bádáním zjištěno, že k triaku je paralelně připojena sériová kombinace odporu 47 R (R3107) a kondenzátoru 10 n (C3065). Naměřen svod v kondenzátoru (cca 470 ohmů – to stačilo k otevření ventilu).
[93479-mycka-jpg]

Dobrý den. Obdobnou závadu jsem řešil i na mičce AEG typ FEE62700PM. I po výměně kondenzátoru viz váš příspěvek (byl vadný) a preventivní výměně triaku (ten byl o.k.) problém s neustále sepnutým napětím na aquastop ventil trvá. Podařilo se vám tu závadu odstranit? Děkuji za odpověď. Pavel Süsser