Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Žárovka (E27) závit na zásuvku 230V (Adaptér)

Ahoj,

sháním adaptér, který mi umožní zapojit ve sklepě, kde je pouze "normální" světlo, redukovat toto světlo na zásuvku 230V.
Jde mi o to, abych zde mohl dobíjet malý elektrický skůtřík.

Adaptér vypadá takto:
[93460-zlodejka-png]

Nabíječka je na následujícím odkaze:
A "nabíječka" vyžaduje 120W, což si myslím, že by mohlo fungovat.

Ale je tam vidlice se 3-kolíky. Kdežto adaptér má jen 2 kolíky.

Co myslíte? Může to fungovat a půjde to vůbec fyzicky zapojit, když je tam ochranný kolík ?
Nevyhodí to pojistky.... ? :-)

díky

Bez znalosti, co to je za svitidlo, jaka je tam kabelaz a jak je to zapojene, je takovy experiment o hubu. Zapojit to muzes, fungovat to asi bude, ale az vyhoris, tak se nediv. Nebo az te to zabije, ten ochranny kolik tam neni pro srandu.
Uz jsem videl svitidla s kabelazi o prurezu zvonkoveho dratu. Tam patri led zarovka s odberem max 0,1A. Co se asi stane, kdyz tam das 50x vic a nechas to pres noc..

Ještě jsem nad tím přemýšlel a snad to fungovat bude.

Klasické žárovky mají relativně malý odpor ihned po rozsvícení. Takže mají skutečně velkou spotřebu pár sekund.
A je napojeno na jistič celkem 6 sklepů se světlem (minimálně).

Samozřejmě zní logičtěji skutrik, který váží necelý metrák brát do bytu a tam ho dobijet.
Jenže jsem na sídlišti v posledním patře bez výtahu. Takže neproveditelné!

Rozvody jsou ve sklepě už v mědi, ale pouze světla.

Uváděný maximální odběr nabíječky je 125W a dříve se dávaly běžné 100W žárovky.
Taky předpokládám že odběr 125W je mezní a reálně bude zlomkovitý.
Takže snad to půjde. Tříkolku je nutné udržovat nabitou, jinak se akumulátory rychle znehodnotí a jsou drahé.

Pokud opravdu není možno přivést napětí i s ochranným vodičem a pokud neseženeš nabíječku s dvoudrátovým připojením (tady ale asi bude problém s konektorem), tak jedině oddělovací transformátor, např. https://www.gme.cz/oddelovaci-transformator-tmbz300-003m-230v . Možná by šlo sehnat zdatného elektrikáře, který by z nejbližší krabice vytáhl napětí a správně zapojil zásuvku. Ve sklepě by asi mohl zapojit ochranný vodič na nulák, což ale musí být zapojeno do zásuvky napevno a správným způsobem, tedy nic pro laika. Ale do zlodějky prostě zařízení počítající s ochranným vodičem zapojit nesmíš.

Také rozhodně nedoporučuji použití té "zlodějky". Zdroj je s nulováním a to je nutné dodržet, protože při možné poruše izolace by kovový povrch byl velmi nebezpečný. Připojení jen dvěma dráty by sice fungovalo, ale je nebezpečné.
Na to by musel být zdroj s dvojitou izolací (dva čtverečky v sobě ) s vidlicí bez ochr. vodiče.
Chápu ale, že skůtr nelze tahat do bytu.
Určité řešení, i když ne zcela dobré by snad mohlo být. Předpokládám, že sklep je tvůj a ostatní nájemníci tam nemají
přístup. Ale chtělo by to elektrikáře, aby nedošlo k nějakému problému.
Jedna možnost: pokud je vypínač světla uvnitř sklepa, může někde nad ním krabička s vedením. Zjistit, co tam je.
Pokud by tam byl černý, modrý a žlutozelený, vyvést z toho zásuvku (černý vlevo, modrý vpravo a žl/zel kolík).
Pokud by tam byl jen černý a žl/zel, zásuvku zapojit po staru, fáze vlevo, žl/zel na kolík a propojit na pravo.
Pozor!! Pokud je v instalaci chránič, tak vypadne a tohle udělat nelze.
Pokud by v krabičce byl jen fázový a modrý (a to už je dost prasárna, ale budiž), tak na zásuvku zapojit fázi vlevo a modrý na kolík a pravou zdířku. Pracovní nulák by se jen v tomto případě použil i jako ochranný, což dobře není, ale elektricky se to bude chovat jako ve starších dvouvodičových instalacích.
Zásuvku ani kabel nezasekávat do zdi, použít zásuvku pro povrchovou montáž, kabel jen vyvést krátkým zasekáním z krabice.
Dá se to zdůvodnit jako dočasné provizorium.
----- Pokud uvnitř žádná krabice není: Zbývá ještě poslední řešení, také ne zcela dobré.
Zjistit po oddělání svítidla, co je tam za vodiče. Dobré by bylo, kdyby tam byly všechny tři. Fáze, modrý a žl/zel.
Pak ze svítidla vyvést kousek pohyblivého kabelu a připojit prodlužkovou zásuvku, fáze vlevo, modrý vpravo a žl/z kolík.
A úplně poslední možnost, že je tam jen fáze a modrý, nebo fáze a žl/z. (jen dva dráty).
Potom zapojit fáze vlevo, a zbývající na kolík a vpravo.
Pokud je v domě starší instalace dvouvodičová, takový prohřešek to nebude. Pokud je novější třívodičová, nebude to košer, z pracovního nuláku se udělá ochrana. Ale elektricky to fungovat bude, bude se to chovat jako u dvouvodičové instalace.
Ve všech případech je nutné bezpečně zjistit, co je fáze a co je "nulák" ať ochranný, nebo pracovní. A jestli žlutozelený,pokud tam bude, je skutečně zapojen, protože u vedení ke světlu, pokud tam není potřeba by také nemusel být nikde připojen.
Proto všechno je potřeba někoho kdo se v tom vyzná, nejlépe elektrikáře.
--- Předpokládám, že se na mě teď sesypou hromy a blesky od ostatních. ;-). Ale snažil jsem se vymyslet něco, co byť ne podle norem, alespoň nějak bezpečné, aby se to nějak vyřešilo.
Napsal jsem všechny možné řešení, tak to vypadá ukrutně složitě. Ale použije se jedno, takže je to vlastně jednoduché.
A nakonec. Jak už někdo zmínil. Nebylo by slušné nabíjet ze společných prostor.
Doporučil bych použít zásuvkový digi. elektroměr (cca 400,-) a provést vyúčtování odebrané energie.
--- A teď do mě :-)8-)

Děkuji za vyčerpávající zamyšlení.
Hlavní potíž je, že zásuvka nejbližší je dole u hlavního chrániče.

A trojkolka nová je opravdu drahá.
Takže nechat ji dole u zásuvky dlouhodobě bez dohledu je taky nesmysl.

Ideální řešení by bylo nechat elektrikáře ať natáhnou v lištách samostatnou 230V zásuvku s vlastním měřidlem.

Jenomže to by zahrnovalo nejen komplikace s vedení, ale byrokraticky by s tím museli souhlasit všichni sousedi do posledního. Nicméně hned jak bude nejbližší schůze nájemníků, tak jim o tom řeknu a zkusím to protlačit, jo.

Popsal jsem ti všechny možné způsoby, jak to je možné udělat. Neviděl bych v tom až tak velký problém.
Jak jsem napsal, je možné a v celku i bezpečné, udělat zásuvku vyvedenou ze svítidla. Nechat ji zavěšenou vedle svítidla na pohyblivém kabelu. Ani to nijak zvlášť normu nenarušuje. "--světelný okruh může být ukončen i zásuvkou--"
Co se týče odběru ze společného okruhu, stačilo by se dohodnout s nájemníky, že budeš odběr měřit samostatným měřidlem a odběr uhradíš do společného rozpočtu.
Myslím, pokud jsou ostatní trochu rozumní, ocení tvou poctivost, že tento odběr ohlásíš a že budeš náklady poctivě hradit.
Každý by to neudělal a odebíral by to bez vědomí ostatních.
Nabití baterie vozítka nebude nijak závratná spotřeba, není to elektrické auto. jedná se o spotřebu několika kilowat.
Nijak bych se nebál to realizovat.
Natáhnutí samostatné přípojky by byl spíš větší problém, než toto. Protože už by se jednalo o úpravu instalace ve společných prostorách a to už je v podstatě složitější.
Podobný problém řešil i můj brácha. V jednom ze sklepů se svolením ostatních si udělal dílnu. Samozřejmě tam má větší spotřebu, než poskytuje společný rozvod. Má tam odčítací elektroměr a spotřebu hradí do společného rozpočtu.
Dům je ve společenství vlastníků.

Pokud budeš dobíjet skútr z elektriky co ji platí všichni, je otázka velmi krátké doby, kdy se to někomu přestane líbit a budeš mít problém.
Nešlo by zkusit se dohodnout s bytovým družstvem (nebo co tak máte za ouřad, který řeší otázky týkající se celého baráku), aby ti tam nechalo připojit extra zásuvku s extra elektroměrem, aby všechny náklady šly za tebou?
Mám dojem, že něco takového už se tu jednou řešilo.