Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prodloužení dvoulinky 230+vypínač

Ahoj, mám dotaz - potřebuji prodloužit dvoulinka (230v), která napájí box tv anténu. Je nějaké doporučení jak dvoulinka prodloužit a udělat na ni vypínač? Vypínač ok, přeruším fázi, ale jak napojit nulák?

dvoupólový vypínač se sice dává, ale když to máš spotřebič třídy 2* tak bych to neřešil.
takže si koupíš 5m dvoulinku s nalisovanou vidlicí, přikoupíš nekvalitní vypínač na šňůru (některé nejsou mžikové) a vyměníš si to sám: ucvakneš starou vidlici z kabelu, nastavíš rovnou tím vypínačem, některé mají uvnitř rovnou 2x2 šroubky pro snadné spojení.
ale když se tak musíš ptát, moc bezpečně to nevidím. proto jsem psal o prodlužovačce. jestli napájení antény končí rovnou adaptérem, ani jinou možnost nemáš.

*) přívod bez nuláku, v plastu, značka dva čtverce v sobě

Vypínač je (nepočítám-li prodlužku) asi jediná možnost jak předpisově prodloužit pohyblivý přívod (na drohý konec se prostě koupí douvodičová flexošňůra potřebné délky, a ty jsou dostupné minimálně do 10 metrů, nevím jak dál, víc jsem nikdy nepotřeboval). Jak jsem psal níže, mám v oblibě tento https://new.abb.com/products/cs/3251-01915/3251-01915 vyrábí a prodává se v černé, bílé a šedivé brarvě, je to klasika kterou převzalo ABB od bývalého československého výrobce a zatím ji vyrábí. Navíc má uvnitř dvě dvojice šroubů (spíná jen jeden vodič, druhý je propojený), takže pro toto použití ideální. Podle předpisů, které platily i v dávné době se sice mají přerušovat oba vodiče, ale tím bych se až tolik netrápil.
Špatné zkušenosti mám naopak s vypínači takovými https://www.gme.cz/vypinac-mezisnurovy-oj-318-bily a jim podobnými, stojí mnohem méně, ale jejich kvalita (a životnost) tomu odpovídá.

Můžeš, prosím, prozradit co to je za antenu? Neznám anténu, ke které by bylo potřeba táhnout 230V. Obvykle se zesilovač v anténě napájí po koaxiálním kabelu, buďto přes výhybku, nebo lze napájení po koaxu zapnout na televizním přijímači nebo SetTopBoxu.

No předpokládám, že nechce připojit 230V přímo na anténu, ale že má u TV zdroj, který anténu napájí.
Zdroj asi není jako adaptér do zásuvky, má přívodní dvoulinku s plochou vidlicí.
Asi to normově není čisté, ale jak bylo uvedeno výše, vidličku bych ustříhnul , dal šňůrový vypínač a vhodnou dvoulinku s nalisovanou vidlicí. Že se bude třeba vypínat nulák, bych neřešil, u mnoha lampiček na nočních stolcích to není jinak.

At tak nebo onak, je fakt divný védst k anténě 230V. Předzesilovač je napájený malým napětím, spotřebu má v mA, takže nahoru védst pouze to malý napětí... Možná kdyby tam byl anténní rotátor (ten se někdy živí 230V, ale v IT soustavě) nebo to byl vysílač a nahoře byl pořádný koncový stupeň (ale to zase chce pořádnou elektroinstalaci, ne žádnou dvoulinku)

Bohužel autor dotazu neupřesnil o co jde.
Ale (jen představa), že třeba má v domě několik rozbočených vývodů.
Nemá ale rozbočovače průchozí pro napájení (i takové asi existují).
Někde v patře, nebo na půdě má zesilovač a napájecí zdroj.
K tomu potřebuje prodloužení přívodu, zdroj má asi přívod s plochou vidličkou.
To jen zafungovala fantazie :puff:

Pokud jde o prodloužení, tak je potřeba zajít do Elektry (nebo domácích potřeb) a tam koupit prodlužku. Cokoliv jiného je nejen nebezpečné, ale ani se nevyplatí (materiál vyjde na víc jak hotová prodlužka). Prodávají se i dvoužilové jako https://www.alza.cz/kabel-prodluzovaci-sitovy-5m-230v-d241165.htm to pokud by z nějakého důvodu byl požadavek na dvoulinku a ne běžný prodlužovák.
S vypínačem je to složitější, v prodlužce nic jako fáze a nulák neexistuje, oba pracovní vodiče jsou v prodlužováku (notabene dvoužilovém) rovnocenné. A podle předpisů se musí vypínat všechny pracovní vodiče (že se to tak často nedělá je věc jiná). A jediné rozumné řešení je koupit prodlužku s vypínačem (výběr bývá široký), ale ty jsem teda dvoužilové neviděl. V nouzi by se dal na tu dvolinku přidat nějaký šňůrový vypínač, ale něco pořádného jako https://new.abb.com/products/cs/3251-01915/3251-01915 (ještě lepší býval tento https://new.abb.com/products/cs/3555-01927/3555-01927 ale už se asi vyrábí jen v koncovém provedení a tedy ne pro tento účel, průchozí jsem v obchodě dávno neviděl) ne ty levné šunty. Ale nejlepší prostě bude zapínat a vypínat to zasunutím a vytažením zástrčky než něco takového kutit.