lepkavý povrch materiálů
Dobry den. Mam takovy problem a to ten, ze po nekolika letech vetsinou pogumovane, ale i plastove povrchy pristroju zacnou byt na povrch lepkave. Je to velmi neprijemne, mit takovou vec v ruce a zaroven se na to chyta spina. Slo by nejak docilit, aby povrch nebyl lepkavy? Stalo se mi to ted u rucniho aku vysavace Bosch, dale u paralyzeru (znacka Zap) a treti vec je cinska aku přímá bruska. Nevim co s tim..
Podotykam, ze x let byl povrch tech veci nelepkavy, udelalo se to az po letech..
Ošudlat toluenem?
Tak jsem zkusil plast na ty brusce toluenem a tvari se to dobre, smyla se nalepena spina a povrch je zatim nelepkavy. Uvidime za par dni, co to udela- jestli neco.. Zatim diky..
Kdyz uz jsme u toho- na co se pouziva toluen? Ja mam za to, ze je to odmastovadlo silnejsi nez lih, zatim jsem ho pouzil jen k odmasteni kovoveho povrchu pred nalepenim samolepky. A na odstraneni samolepek pouzivam benzin, ale prekvapilo me, ze ten lepkavy povrch benzinem nezmizi. Toluen me nenapadlo zkusit..
Redidlo(at uz cistej, nebo casteji ve smesi s jinejma dobrotama), rozpoustedlo(treba prave lepeni plastu) a surovina pro dalsi vyrobu kde ceho, vcetne vybusnin. No a prave proto, ze a) se s nim dobre extrahuje (pseudo)efedrin z tablet a pervitin z matecniho roztoku a b) po nitraci kys. dusicnou hezky boucha(neni ale trivialni vyrobit trinitrotoluen, kterej neni prilis kontaminovanej mono- a dinitrotoulenem) jsou s nim strasny vofuky, prodavaji ho jen na ICO a tak.
Ať si stáhnou Urbanskiho, tam je pěkně popsané jak se té kontaminaci vyhnout :D
Na takové to domácí odmašťování je také dobrý aceton. Navíc je šetrnější k životnímu prostředí, v menším množství se vyskytuje i v přírodě a ta si s ním tudíž umí poradit.
na fetovanie
Toluen je ředidlo do různých lepidel, nebo také odmašťovač.
Také jsem se s tím setkal. Nejrychlejší pomoc byla obalit to nějakou jednostranně lepící páskou (izolačkou).
Tohle se stává u levných materiálů, ze kterých po čase začne "vylézat" změkčovadlo (např. syntetické oleje na bázi esterů kyseliny ftalové, dřív se o nich hodně psávalo), kterými je ten plast nasáklý. Toluen je rozpouští a proto je na to vhodný.
Umyl jsem to z džadla fénu metylakoholem, ovšem ne každý ho má.
Často do dělají povrchy, které (když je to ještě nové), jsou takové příjemné na omak, jakoby sametové.
Taky se mi to stalo, tehdy jsem to umyl ředidlem S 6005. Ale pozor, u některých plastů naleptává i podklad toho povrchu.
Tak jsem se radoval predcasne, u te brusky slo smyt to lepive jen z tvrdeho plastu, ted jsem zkousel i pogumovanou rukojet a na to toluen nepomohl- lepi dale
Jestli on to nebude nějaký ekologický projekt EU. Plast se po určité době začne samovolně rozkládat.
Postupně se rozteče a z výrobku pak jde separovat pouhým odstředěním. Úsporně lze použít technologii která se již běžně
používá na výrobu drůbežího separátu.
Zároveň se tak nastaví životnost výrobku, který člověk po nalepení se jako na smůlu, znechuceně švihne do odpadu.
Zároveň se tak udržuje v chodu světová ekonomika, lidé mají práci.
I po stránce bezpečnosti je to výhodné. Spotřebitel nákupem stále nových přístrojů pracuje vždy s novým bezpečným přístrojem a odpadá nutnost kontrol a servisu.
V návodech k použití bude uvedeno "roztékající se plastové díly, není chybou výrobku"
Z pogumovaného úchytu na mém fotoaparátu ten lepivý povrch šel (ne nijak snadno) celkem úspěšně sundat odstraňovačem nálepek ve spreji (onehdá ho měli v Lidlu).