Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaké použít ppr trubky na rozvod vody.

Zdravím všechny,
V koupelně a v kuchyni budu dělat nové rozvody z plastových trubek ppr. Mám použít 1/2 nebo 3/4? Půjde mi přidělat baterie na nástěnku 3/4 s vnitřním závitem i na 1/2 s vnitřním závitem.? Co je vlastně standart, aby se nemuseli pod baterie dávat redukce? Díky.

Standard pro byt je 1/2´, PN20 (průměr trubky 20mm), jsou na to dělané všechny připojovací armatury, jako roháčky, baterie, kohouty k pračkám atd. Ve 3/4´se dělají obvykle hlavní přívody, stoupačky pro více vývodů. Redukce se k bateriím nedávají, ta věc mezi baterií a nástěnkou je tzv. etážka neboli odskok a je tam kvůli tomu, aby šla jemně doladit rozteč vývodů a poloha baterie na výšku nebo stranově.

Tak že dobře, bude to tedy stačit z trubek 1/2. Ještě upřesním jak to je. Bojler, 2 metry od něj sprchový kout, na další lajně na druhou stranu od vany asi 3 metry je umyvadlo a z ním asi 2 metry drez v kuchyni. Mezi tím je odbočka na pračku a WC. Když to všechno udělám v 1/2, tak to bude ok nebo ko?

Bolo by to v prípade rozvodu 1/2" v poriadku, ak nevznikne spoločný odber odrazu z viacerých miest.

Niekto spláchne, spustí sa pračka, dres v kuchyni a pod sprchou bude náhodný, spokojný, nič netušiaci slušný občan rochniac si blahom vo vlažnej sprche ujúkať obarený vriacou vodou, prípade híkať od studenej.

K tomuto účelu je ideálny rozvod vetvy 3/4" s diferencovaním na ostatné 1/2" odberné miesta, pravda, musí byť takto dimenzovaný už od hlavného prívodu do chalupy, bytu.

Osobne som riešil vyrovnávanie prudkého odberu tlaku v potrubí z viacero miest, 200l vzduchom natlakovanou expanzkou napojená na 1" tzv.slepý T kus do sústavy, ktorá dodá okamžite požadovaný tlak do celej sústavy rozvodov a teda aj do 1/2". Lebo mám dve WC (bez nádržiek) napájané 3/4" prívodom páčkovým mechanizmom typu Benkiser. Tie robia v hajzli hotovú niagáru, vodopád s prudkým poklesom tlaku. https://www.vivaeshop.cz/c/tlakove-splachovace-wc/schell-tlakovy-wc-splachovac-basic-34-chrom-022470699

Hoci mám Sigmu SVA III° so 100l expanzkou v šachte pri studni (spodný, zapínací tlak nastavený na 7bar., vrchný, vypínací na 9bar.), prívod do chalupy je 5/4", nestačilo zásobiť rozvody pri prudkom odbere, tj. zároveň pretláčanie vody cez kremelinové, uhlíkové, ÚV filter, elektromagnetický ventil je nastavený na stály tlak 5,5bar. Dodatočná 200l expanzka so vzduchovým vankúšom, pridaná ako bonus do potrubia, dokáže vyrovnať tlaky pri prudkých odberoch.