Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vybavuje prudovy chranic

Situacia> z domu natiahnuty kabel na zahradu do rozbocovacej krabice. Z nej napajane svetlo, zasuvka a ide z nej kabel do rozvodnice pre bazen (cerpadlo, osvetlenie a podobne). V tejto rozvodnici je chranic a nasledne 4 istice. Napajanie (faza) v rozbocovacej krabici odpojena, Istice su zhodene, chranic nahodeny. pripojim fazu, a asi za 5 s mi vybavi chranic. Kedze su istice zhodene, nic zo zariadeni nieje napajane. moze byt niekde problem v privodnom kabli? na fazovom vodici? ked to na skusku obidem napojenim privodu tejto rozvodnice zo zasuvky ktora je napajana z tej rozbocovacej krabice, tak je vsetko ok.

Myslim ze nie, ak by bol, tak by vybavil chranic aj po pripojeni napajania zo zasuvky z tej rozbocnej krabice.
Na skusku som len odpojil v krabici aj v tej rozvodnici fazu, N aj PE a natiahol cez predlzovacku do tej rozvodnice zo zasuvky. VSetko ok. AK by bol spoj PE-N , tak mi vybavi aj za toho skusobneho napojenia, nie? Jedine co som spravil, ze som odpojil privodny kabel, takze problem by mal byt v nom. Lenze je zakopany a cast ide dokonca pod betonom. Ak by bol nejaky zvod v nom cez PE-N, to viem skontrolovat, ale ak to unika z fazy do zeme, to ja neodmeriam . . . vlastne by sa dalo ampermetrom, mozno na najemnsom rozsahu . . .

Chránič chrání obvod za ním, ne před ním. Tedy pokud ho zapojoval elektrikář a správně. Pokud vybavuje, je někde na zařízení životu nebezpečný stav a je nutno zjistit chybu a opravit. To může jen elektrikář s platnou zkouškou z vyhl. 50. Máte-li za tím napojený bazén, pak úraz elektrickým proudem nebo úmrtí zaviněné neodborným zapojením má za důsledek patřičné ohodnocení trestní sazbou odnětí svobody.

Už ti odpověděl Leo. Na 90% je proražený kabel co máš položený v zemi, což se běžně stává.
S ohledem na to, že se ptáš na takové triviality, volej elektrikáře s padesátkou (podle normy nemáš co rýpat do elektroinstalace), ale hlavně ať tě ani nenapadne odpojovat nebo přemosťovat ten chránič.

Ověřit, že to je kabel můžeš jednoduše - necháš jej zapojený u chrániče a odpojíš veškerou zátěž na druhém konci. Pokud chránič vybaví, teče ti proud jinam než do nuláku, a kvůli tomu vybaví chránič.

To sa stalo, Odpojim privod fazu. zataz bola komplet odpojena - zhodene vsetky 4 istice za chranicom. Nahodim chranic, zapojim na privode fazu, chranic vybavi. Ale nevybavi hned, tak do 5 s.
Premostovat chranic, v kobke s cerpadlom , kde ked to prezeniem, kvapka z kazdeho spoja? Trosku sudnosti mi este zostalo :-)

V tej rozvodnici pripojený fáza, pe a n, ističe zhodené, všetko je napájané až za chráničom. Pripojim fazu v tej rozvidnej krabici a vybavi chranic. Odpojim povodny kábel na oboch stranách, natiahnem novy, žiaden problém, všetko je ok. Hm?