Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Existuje adapter zasuvka 400V 32A 4P na 400V 32A 5P?

Důvod je právě ten, že podle předpisů je ta dutinka v zásuvce jenom PE. Použití jako N je nepřípustné. Nikde není obecně zaručené, že je ochranný vodič spojený se středním. Klidně můžete mít izolovanou síť bez vyvedeného středu. Používalo se i připojení jedné z fází na zem (často prý v sítích 3x110V), i když je to divné.
Jistě že pokud člověk ví, že na dutinku PE je přivedený PEN (i když se tím z něj stane PE a použití jaqko N je nepřípustné), tak to může tak využít. Stroje většinou mývaly právě pomocné obvody připojené na sdružené napětí (proto se dělaly stykače na 380V a trafa 380/24V pro osvětlení), ale už jsem během své velice krátké praxe (v rozvodech se běžně nehrabu) viděl právě i to, že se žárovka připojila na to, co má být uzemnění (nejsem si ale jistý, jestli nešlo o pevné spotřebiče, co se nezapínaji do zásuvky).
Také jsem byl u jednoho spotřebiče nucený tuto prasárnu udělat, jak jsem psal, ale dovolil jsem si to proto, že jsem znal uspořádání rozvodů a byla slibovaná jejich rekonstrukce (od doby co jsem nastoupil několik let), tedy instalovat novou zásuvku nemělo smysl. Pak jsem to ještě udělal u trafa, ale to je součást experimentálního vybavení (neni to klasický spotřebič do zásuvky), tam se na to tolik nehledí. Po rekonstrukci jsem to pochopitelně uvedl do předpisového stavu. Ovšem překvapuje mě, že se něco takového může vyskytnout u profesionálního výrobku, jestli to nebude výsledek nějakého zlepšováku (pětikolíkové zásuvky dřív nebyly tak běžné, tak někdo našel způsob, jak to připojit do toho, co je k dispozici a ve své době to fungovalo navzdory nepředpisovému řešení).
Proto neni možné dát do prodeje redukci, která by se spolehala na to, že si ji koupí jen těch asi 80% lidí co má doma síť TN-C (asi by se to muselo prodávat jen na "zbrojní pas"). Rozdělení PEN na N a PE musí proběhnout v pevné části instalace (to místo by mělo být přizemněno, ale myslím že to není tak striktní, protože těžko budete uzemňovat něco např. ve čtvrtém patře panelového domu při rekonstrukci rozvodu). PEN v pohyblivém přívodu je nepřípustný a vždy tomu tak bylo (bavíme se o tom, co platilo v době používání dvou a čtyřvodiče, dneska je PEN nepřípustný tušim pro průřez menší než 10mm2Cu nebo 16mm2Al, takže v nových bytových rozvodech by se už vyskytovat neměl, snad jen kromě přívodu do bytu). Rozebírat proč to je tak by bylo na delší povídání a bylo na toto téma toho napsáno víc než dost.

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny