Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Existuje adapter zasuvka 400V 32A 4P na 400V 32A 5P?

Neexistuje. Opačně to neni problém a redukcí je na výběr i na pultech domácích potřeb (není nutné hledat elektro).

Problém je, že u toho 5P bude chybět střední vodič N (u 4P je L1-L3 a PE, u 5P je navíc N). Takže univerzální, natož předpisové, řešení neexistuje. Pokud spotřebič nepotřebuje střední vodič (motory ho propojený nemaji), pak neni problém (teda ještě ho může chtít nějaké pomocné osvětlení a podobně). Ale to chce znát zapojení spotřebiče a možná jednodušší než redukce je přešroubování vidlice (ta vidlice stojí tak půlku nebo třetinu toho, co redukce (4P->5P, opačné nejsou), pravda 4P vidlice jsou jakožto exot trošku dražší).

Je jedno hodně nepředpisové řešení a to rozdvojit N a PE ve vidlici za předpokladu, že je v instalaci použitý PEN (ovšem v zásuvce je to už jenom PE a takové řešení porušuje veškeré předpisy) a neni instalovaný proudový chránič. Před rekonstrukcí v práci jsem to tak pro jeden spotřebič udělal, pak vlatsně i pro trafo, které bez propojeného středu dávalo ošklivé průběhy napětí pokud se zatěžovalo asymetricky tím jak se neměla kudy uzavřít třetí harmonická (zabránění proudu třetí harmonické je přesně ten důvod, proč se u motorů ten střed nepropojuje). Ale to jsem si dovolil jen proto že jsem věděl, že ten zelený vodič je pro tento účel použitý i v jednofázových zásuvkách na stejném panelu (a i jinde v celém rozvodu). Po rekonstrukci nebyl problém, dokonce nám zaměstnavatel zaplatil i několik 5P vidlic a nabídnul na jejich výměnu elektrikáře (vidlice jsme si vyměnili sami, ale že jsme je nemuseli platit se hodilo, zbyly peníze na jiné věci).

Ještě jedno řešení by bylo a sice instalovat 5P zásuvku v souladu s předpisy (pokud je v objektu čtyřvodičový rozvod, je rozdělení PEN na PE a N v zásuvce v pořádku; pokud ne, znamenalo by to nový pětižilový kabel) a je po problému.

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny