Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Znak z LED diod - zapojení

Zdravím,

chtěl bych vyrobit znak z 5mm LED diod jako na obrázku. Napájení by mělo být 12V 2A zdrojem (měl by snad stačit), pokud ne, tak na 230V. V dalším obrázku jsou napětí a proudy jednotlivých barev. Chci se zeptat jak na vlastní zapojení. Je mi jasné, že bez rezistorů se pravděpodobně neobejdu, ale nemám ponětí jaké a jak je použít. Jestli mám použít sériové, paralelní nebo serio-paralelní jako na obrázku. Chtěl bych poradit jestli dávat na každou větev (barvu) jeden odpor nebo jestli se nevyhnu řešení 1x odpor na 1x LED. Zároveň vás prosím o sdělení velikosti rezistorů. Červených diod bude 47ks, modrých 32ks a bílých 100ks.

Velice děkuji za rady

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Ja bych byl asi drsnej jak smirgl 40, zapojil to uplne vsechno do serie a vymyslel menic 12->cca 500… poslední
bahno 08.06.2021 22:44
bahno

Ja bych byl asi drsnej jak smirgl 40, zapojil to uplne vsechno do serie a vymyslel menic 12->cca 500V proudove omezenej na 10mA max.
Jenze, at pocitam jak pocitam, tak to vykonove nesedi. 3V bila a modra, 2V cervena, to je dohromady 490V, pri 10mA je 49W. A 12V 2A je 24W. Takze, bud jit s proudem nekam na 4mA(a to uz je fakt malo, ale zase je to cedule, ne osvetleni), nebo to bude chtit jinej zdroj.
Tip na jednoduchej menic, bez stabilizace ale bezpecnej, bych mel. Stabilizaci bych i vymyslel, ale ze to dam na prvni dobrou, tim si nejsem jistej a kdyz to bude na stole na druhym konci republiky, tak to nedoladim.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru