Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Poradíte ponorné čerpadlo do studny?

Potřebuji ze studny na zahradě (klasické cca metrové skruže) čerpat vodu do zásobníku na zalévání. Hloubka studny asi 6m, voda ale není křišťálově čistá, takže nějaký zákal se tam vyskytuje, vzdálenost k nádrži cca 80m a odhadem 12m (nebo max 15m) výškový rozdíl. Je tam třífázový přívod a trubky v zemi. Klasické odstředivé čerpadlo se v zimě zapomnělo uklidit a prasklo. Tak jsem si říkal, že ponorné by tam snad mohlo zůstat trvale... ale v tomto se nevyznám...
Třeba tady jsem nějaké našel akorát nevím, jestli se montuje na trubku nebo na hadici?

Pokud nejde o cenu a použiješ uvedené čerpadlo (nebo něco podobného), pak vývod můžeš provést buďto LDPE (polyetylenem) vhodného průměru (32-40 mm) a pomocí redukcí a přechodek z . Nebo i pomocí silnější ohebné PVC hadice a opět pomocí redukcí a přechodek. Ale v tomto případě zavěsit čerpadlo na lano a aretovat proti protočení při rozběhu. Kabel se uchytí PE pásky k potrubí/hadici.
Jinak levnější řešení je klasickým odstředivým čerpadlem, jako původně (a zajištěné proti zamrznutí viz nerady).

Tak jsem tu zase.
To nové čerpadlo jsem před zimou raději odmontoval (což mě stálo jedno těsnění spadlé do studny), vylil z něj vodu a uskladnil, tak jak jsme to dělávali s tím předchozím, než jsme na něj loni zapomněli a mrazem prasklo.
Teď jsem šel kolem a zjistil jsem, že s ním nejde rukou otočit. To jako zarezly ložiska v čerpadle? U toho starého si nevzpomínám, žeby s tím byly potíže, prostě na jaře se namontovalo - protočilo se rukou a pak už běhalo normálně.
Poradíte prosím nějakou fintu, jak ho rozhýbat, ať zas něco nezničím?

Chtělo by to taky uvést, případně foto, o jaké čerpadlo jde. A jak a kde točíš tím čerpadlem. Jestli se snažíš protočit pouze hřídelí, mezi motorem a čerpadlem (u "kompaktů" to není možné) , tak pokud bylo nové, tak oproti tomu starému má menší vůli na lopatkách proti komoře a tak jde z počátku ztuha. Starší už bylo víc vyběhané, takže šlo protočit snadněji.
Jinak se to dá ručně protočit za tu hřídel většími sykovkami.
A pokud máš čerpadlo připojené přes správný MOTOROVÝ jistič a se správně nastaveným pracovním proudem podle štítku motoru, tak po zapnutí, pokud bude problém, to maximálně ten jistič "vyhodí" a nic se nemůže stát.

Dobrý den,nervěte to silou,narezla litinová čílka,rez nedovolí otočení vějířků,použitím síly můžete čerpadlo zničit,ulámete vějířky.Nalijte do čerpadla naftu a zítra půjde otočit.Snažte se s tím hnouut jen za pomoci malé síly,tam a zpět,ono to půjde,ale opatrně.Nafta se do těchto čerpadel při odstávce dává běžně,vějířky jsou mosazné,mezi čílky nula nic vůle,sebemenší nárust rzi udělá problém.Oprava dnes drahá,generálkoval jsem jich spoustu,ale dříve stál vějířek třicet korun,ostatní se jen přetočí na soustruhu a čerpadlo slouží jako nové.:-)

Trochu doplním. Pokud se bude voda používat jako pitná, nutné pak pořádně propláchnout. Co takhle použít spíš nějaký jedlý olej (řepkový, slunečnicový)? Ten by mohl rovněž pomoct a nebyl by problém s tím smradem z nafty. A třeba i pro "zimní" odstavení jej použít pro konzervaci.;-)

Dej to čerpadlo nejdřív do tepla. I pokud vyleješ vodu tak tam něco zůstane a potom to přimrzne. Pokud jsem nechával čerpadlo někde kde mrzlo, tak jsem z něj vypustil před zimou vodu a nalil líh nebo nemrznoucí kapalinu do ostřikovačů. Tu nalévám na zahradě kde mám letní vodovod, před zimou do nádržky WC, přímo do WC a do sifonu umyvadla.