Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Která anténa na DVB T2 bude lepší?

DObrý den,
vybíráme nějakou anténu na DVB t2. Na všechny strany, kam se od domu podívám je kopec. Nemám žádný výhled do dálky. Teď chytám signál asi nějakým odrazem. Občas to jede dobře, občas špatně. Obecně tam byl vždycky horší signál a to již za minulého režimu.
Koukám na dvě antény. Ta tuto Plzeň a na tuto směrovku. Co myslíte, která bude lepší?

Díky

Tzv síto bývalo dost oblíbené. Ale je to patrová soustava, ta je vhodná do spíše homogenního pole, které je hlavně v rovinatém terénu.
Pokud jsou všude kopce a nikde není výhled k vysílači, tak je to vždy problém, protože se chytá zpravidla odraz, který nebývá stabilní. V tom případě bývá lepší směrová anténa, která alespoň částečně eliminuje odrazy z mnoha směrů, které signál degradují. Směrovostí se pak dá vyhledat alespoň ucházející signál. Pak záleží na štěstí, jestli bude signál dostatečně stabilní.
Já bych tedy volil směrovku.
U toho síta je uvedeno, že je vhodná do kopcovitého terénu, což není pravda. Patrové soustavy už svým principem
jsou vhodné do homogenního (rovnoměrného) pole, což právě mezi kopci nebývá. Pokud na jedno patro (dipól) dopadne silnější signál, než na druhé, tak slaběji vybuzený dipól signál silnějšího zase vyzáří.

Je to už dávno, co jsem se TV příjmem zabýval, ale něco si snad pamatuji.
Na homogenitu pole jsou citlivé až větší sestavy sít. Dělaly se sestavy ze čtyř sít do obdélníku nebo do kosočtverce.
Ale s eliminací odrazů použitím směrové antény souhlasím.
V tomto se těžko radí. Nejlépe vyzkoušet.
Řešením by v dnešní době mohlo být koupit obě, vyzkoušet, vybrat a posléze jednu vrátit.

Bohužel se nedá jednoznačně odpovědět, je potřeba vyzkoušet v konkrétních podmínkách na místě. Hodně taky záleží na provedená instalace - kvalitní kabel nejlépe s F-konektory, ne nějaké staré účastnické šňůry. Případně se dá koupit i aktivní zesilovač.
Mám směrovku, signál občas nebyl úplně stabilní, tak jsem právě dokoupil zesilovač (kombinovaný s rozbočovačem, což je výhoda).
https://dvb-t-anteny.heureka.cz/sencor-sda-640/

Dobrá pomůcka je tato stránka: https://www.mapavysilacu.cz/mapglobal.html
Označíš tam bydliště, vybereš vysílač a zobrazí se ti jakým směrem natočit anténu, výškový profil, vzdálenost od vysílače...

Nechci dělat skrytou reklamu (klidně to kup jinde), ale já vybíral tady, protože to mají přehledně znázorněné a mají hotové komplety, že si to člověk nemusí dávat do košíku jednotlivě...

https://www.tv-anteny.cz/39-antenni-komplety

A rozhodně doporučuju předem promyslet, kolik TV budeš potřebovat připojit (s rezervou), abys za půl roku nezjistil, že chceš další TV do ložnice nebo kuchyně a nemáš ji kam připojit.

Poznámka na závěr - pokud máš slabý signál, tak se asi bez zesilovače neobejdeš. Je doporučeno ho připojit co nejblíž anténě (nemá cenu zesilovat zeslabený signál).

Je to pasivni antena a pokud neni LTE vysilac opravdu blizko, tak je LTE filtr v tomhle pripade zbytecny.
Zesilovac + napajeni... Pro kolik TV to je? Jenom pro jednu? A jak dlouhej kabel vede od anteny k televizi? A jakej kabel? Zacal bych bez toho, s tim ze kdyz to nepujde, tak bych ten predzesilovac dokoupil.
Ale uprime - v takovejhle pripadech se blbe radi. To by chtelo nejakou malou smerovku a merit. Bez mereni neni vedeni a vsechno tady jsou jen vice ci mene odborne tipy.