Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Halogenová žárovka r7s - poloha

Dobrý den
Snažím se marně zjistit, zda je pro trubicové halogenky předepsána nebo doporučena vodorovná poloha. Ve většině aplikací jsou umístěny vodorovně, nicméně bych z prostorových důvodů potřeboval umístit světlomet se žárovkou svisle. Mám pocit, že by to mohlo nerovnoměrně namáhat dlouhé vlákno. LEDku tam nechci. Nemáte k tomu někdo informaci nebo zkušenost?
MS

Povedal by som objektívne, že nebude problém pri vertikálnej polohe lineárnej žiarovky s nerovnomerným previsom, gravitačným zaťažením špirálovite vinutého vlákna, ale problém bude so stúpajúcim teplom smerom k porcelánovému držiaku s pružným kontaktom vo vrchnej polohe v prípade, ak nebude uzatvorený reflektor riadne odvetraný. (Komínovým efektom). Stačilo by zadný kryt reflektora desinami vrtákmi prederaviť, dierami odvetrať na oboch stranách. (Ak nie je reflektor situovaný v exteriéri pod možnými zrážkami).

Niektoré lineárne žiarovky od renomovaného výrobcu majú v strede vlákna na oboch voľných "previsoch" dodatočné metalické upevnenia, uchytenia špirály vlákna pevným drôtom, s odvodom tepla smerom do priestoru trubice, teda sa vlákna teplom neprehýbajú ak sú horizontálne uložené.

Nikde jsem si nevšiml o jakou žárovku jde, r7s je jen patice a s touto paticí se vyrábějí žárovky od 60 do 1000W (a možná i víc), které se liší především délkou a tvarem baňky vůbec. Logicky čím větší příkon tím je vlákno víc zatěžováno takže u 60W žárovky bych se polohou vůbec nezabýval, u 1000W žárovky by už provozní poloha mohla mít vliv. Ovšem ani v technickém listu 1000W žárovky jsem nenašel o doporučené či dokonce povolené pracovní poloze žádnou zmínku. Ovšem to platí pro žárovky Phillips, jiný výrobce to může mít jinak.

Nejsem si již zcela jist, kde jsem to četl, ale myslím, že to bylo v návodu k montáži halogenového reflektoru tzv. vany.
Že tam bylo uvedeno, že montážní poloha je vždy tak, aby byla trubicová žárovka vodorovně.
Dalo by se to ale odvodit už z konstrukce žárovky. Vlákno je poměrně dlouhé a pracuje s vysokou teplotou.
Tedy se snadno protáhne vlivem tepla. Proto je vlákno v trubičce po délce zpevněno několika (podle délky) pomocnými úchyty,
do kterých je uprostřed vlákno uchyceno a jakýmsi kroužkem se opírá o baňku. Tyto úchyty ale nejsou v baňce nijak napevno.
Pokud by se žárovka dala svisle, vlákno by se mohlo vlastní vahou natáhnout a k tomu by přispívala i váha těch úchytů.
Že úchyty nejsou ke stěně baňky přichycené, jsem se přesvědčil po rozbití žárovky. Tedy svojí vzájemnou rozteč drží jen uchycením
ke vláknu.
V návodech k montáži se uvádí, že rovina reflektoru nemá překročit 4 stupně.
Například tady jsem našel zmínku: pokud se umístí s náklonem větším než čtyři stupně, žárovka se rychle opotřebí.
Je to dole v "upozornění" file:///C:/Users/oem/AppData/Local/Temp/N%C3%83%C2%A1vod%20-%200054336%20-%20G2412.pdf
-- Tento odkaz je nutno ručně zkopírovat do adresního řádku, na kliknutí nejde.

Aha, chybička se vloudila. :-) Jen náhodně jsem do guglu dal požadavek montáž halogenových světel, nebo tak nějak.
Otevřela se stránka se souborem pdf. To jsem otevřel a pak ze zvyku obsah adresního řádku dal sem. Neuvědomil jsem si, že to už není adresa stránky ale otevřený soubor. Tak jsem to zkusil s tím zkopírováním do adres řádku a otevřelo se to, ale už z počítače, to jsem si neuvědomil. Tu původní stránku už nemůžu najít. Ale bývá to uvedeno ve více návodech k montáži. Právě jsem si na to vzpomněl, ještě, než jsem to začal někde hledat.
Třeba tady je to trochu jinými slovy, ale podobně. ""Svítidlo by mělo být instalováno tak, aby čelo svítidla nebylo více než 4º od vodorovné roviny"".
https://www.powerplus.cz/files/navody/16-PRM20100-CS.pdf Tohle snad půjde.

Háček je v tom, že nevíme o jako žárovku se jedná. Pokud je to nějaká 60W, která je dlouhá cca 7cm a vlákno méně než 5 pak není třeba pracovní polohu řešit nebo 250 případě víc wattů o délce 20cm kde už by problém možná mohl být.