Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zvlastni zapojeni vypinace

Dobry vecer,
hned na uvod bych rad rekl, ze nejsem elektrikar, omlouvam se tedy, pokud bude pro nekoho muj dotaz hloupy.

I kdyz nejsem elektrikar, tak nejake obecne povedomi clovek ma. A proto me doma zarazilo zapojeni vypinace. Ziju v domneni, ze vypinac funguje tak, ze prerusuje fazi, tj. vetsinou hnedy vodic pripojujici se na svorky L. Jako na tomto schematu:
http://www.x-idea.cz/zapojeni-vypinace-a-svitidla/

Vypinac ktery resim je ale zapojeny jinak, viz. foto v priloze.

Je takove zapojeni mozne? Za predpokladu, ze barvy vodicu odpovidaji, tj. hned vodic je faze a modry vodic je stredni vodic. Jako je mozne, ze barvy neodpovidaji a i modry je faze.

Dekuji za nazory.

Petr

Elektřině je fuk, jakou barvu má izolace. Dalo se to zprasit i víc, třeba použít žlutozelený (barva vyhrazená pro PE) jako pracovní vodič. Jestli to funguje a nebude do toho koukat revizák a mít řeči, nechal bych to jak to je :D

Nebylo by špatné, kdyby místo fotky bylo schemátko co a kam je zapojené. Ale když tazatel není elektrikář, tak by se v tom asi neměl šťourat.

Věci co funguji se zásadně neopravují.

Už je to hodně dlouho co jsem naposled absolvoval školení a přezkoušení podle vyhlášky 50, tak se mohu mýlit. Ale vybavuje se mi že předepsaná barva je pouze z/ž, ostatní barvy jsou jen doporučené.

EDIT: Napadá mne, že to může být schodišťák v obýváku a druhý schodišťák je schovaný někde za skříní.

Nemělo by to tak být, správně by oba vodiče měly být černé (nebo hnědé).
Ale je to (nemělo by), celkem běžná praxe, takto je zapojených mnoho vypínačů. Je to z důvodu, že ten kdo to dělal, neměl
vhodný kabel a použil to co měl, tedy nejběžnější kabel.
Myslím, že ani revizák, pokud to není nějaký perfekcionista se z toho neosype.
Případně je možné konec vodiče omotat černou iz. páskou, nebo černou bužírkou.

Vypinac funguje tak, ze nekde prerusi okruh a tudiz proud nema kudy tect a tudiz netece a zarovka (ci jiny spotrebic) nesviti. Kdyz okruh spoji, proud tece, zarovka sviti.

Uplne jina pohadka je, jak se to zapojuje spravne podle normy (barvy dratu, vypinat fazi, ...). To uz jsou takove dohody mezi lidmi, jak to udelat, aby se v tom vyznal i nekdo jiny nez tvurce, jak zajistit, kdyz se vypinac vypne a nekdo sroubuje zarovku, tak ho to nekopne, jak ...

Ale elektrine je to celkem fuk a videl jsem dost veci, ktere byly vypinany prez odpojeni nuly a draty mely barvy jakekoli, ci treba vsechny stejnou a stejne to fungovalo. Jen to casto nebylo podle normy a mohlo to mit "zajimave" vedlejsi dusledky.

Cili je dobre mit na pameti, ze i kdyz se nektere veci nemaji, ci nesmi, tak mozne jsou. (Vrazdit, loupit a krast se take nesmi a prectete si Cernou Kroniku - ti lidi to stejne furt delaji, cili evidentne to mozne je, i kdyz se to nesmi)

Pokud není ten zelenožlutý zapojený, je to v pořádku. My máme doma lepší uspořádání, do přepínače (ovládání ze dvou míst) nám vede něco podobného (černá, hnědá, zelená) a všechny tři jsou použité. A viděl jsem během své krátké praxe (bytové instalace nedělám, mám v tom tedy praxi jen ze školy) i přívod do křížového vypínače dvěma černými, hnědým a zeleným (prostě trojfázový kabel bez nuly v barvách jaké se dřív dělaly).
Barvy jsou dneska jenom doporučené (vyjma žlutozeleného), i když revizní technik může trvat na jejich dodržení. Ale to že žlutozelená (dříve zelená) nesmí být použitá na nic jiného, než na ochranný vodič platí a platí to snad odjakživa. Pokud lze přeznačit fixem, pak neni co řešit (i když pochybuju, že takové značení bude po létech čitelné).