Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Čím lepit ABS+PA

Dobrý den,

u krytu zavazadlového prostoru v autě se mi na boku ulomil výstupek, který zapadá do drážky a drží tak kryt na místě.
Na spodní straně je označení ABS+PA, což předpokládám by mohl být materiál té součástky (každopádně je to černý tvrdý plast).
Chtěl bych se zeptat, co se dá doporučit na lepení takového materiálu, aby to opravdu drželo, jelikož spoj je asi docela namáhaný a lepená plocha jek poměrně malá.

Děkuji

Lepení plastů a to i takových "v zásadě lepitelných" jako zmíněný kopolymer je ošemetné. Existuje velmi málo plastů které se dají lepit vyloženě dobře, mezi ně patří plexisklo a polystyren (a i to se musí umět, použít správná lepidla a dodržet postupy). Všechno ostatní je takový kompromis s výrazně menší pevností spoje než je původní materiál. Pro tenhle případ bych zkusil dvousložkové polyuretanové lepidlo, ale upozorňuju, že je pravděpodobné, že to nebude uspokojivě držet a zase se to ulomí.

Představuju si to jako pant okolo kterého se to dá nadzdvihnout. Zkoušel bych to provrtat a protáhnout kouskem kulatinky než bych to s kletbou odhodil a jel na vrakáč.
Možná majitel 3Dtiskárny by to mohl vytvořit nové.

MOŽNÁ by to šlo provrtat těmi dutinami a stáhnout šroubky.
Šroubky se závitem po celé délce a jednotlivé plošky stáhnout vždy dvěmi matičkami proti sobě. Použít co největší podložky.
Dutiny vylít epoxidem nebo eprosinem, aby se rozneslo zatížení do větší plochy.
Mimochodem, kolik stojí nový díl?

Něco takového mě napadlo, přišroubovat tam např. nějakou trubičku apod...
Měl jsem docela problém to najít, v ČR většinou nedostupné a z nějakých polských stránek nebo německého eBay to vyšlo na něco kolem 300.
Určitě jsou i jiné možnosti, než to spravovat do původní podoby a ani cena na netu není úplně šílená, ale právě mě zajímalo, jestli vůbec opravdu existuje něco, čím by to drželo slepené.
Samozřejmě mě napadl i vrakáč, ale s tím nemám zkušenosti a zatím jsem nezkoušel, jestli bych měl štěstí

Poté co jsem viděl fotku můžu zpřesnit svůj názor - tohle nebude držet ani omylem, i kdyby se použilo nejlepší lepidlo od Loctite za 1000 korun půl gramu. Jediné "lepidlové" řešení je to které navrhuje "čumil old", celé to obalit velkým množstvím dvousložkové pryskyřice a skrz naskrz provrtat šrouby. Možná by to šlo vyrobit 3D tiskem, ale jestli nemáš vlastní tiskárnu, tak tě to vyjde dráž než nový náhradní díl.

Dobrý večer,ten větší kousek provrtejte, dva otvory mezi těmi příčkami po odlomeném kousku.Zevnitř dejte dva vruty směrem ven,tak,aby prošly tou vnitřní příčkou v tom menším dílu, potom celou dutinu zalejte tavnou pistolí,případně tavnou hmotu více prohřejte pájkou,aby se dobře zalila,musí to držet.Nebo vyplnit dvousložkovým lepidlem,to záleží na vás co máte.ABS se normálně sváří,ale tady jsou malé styčné plochy,drželo by to mizerně.:-)

Ten ulomený "čudlík" vybrousit a zhotovit nový z kusu nějakého materiálu, třeba duralu, nebo i snad z hliníku, případně tvrdšího plastu. A pak do něj, z boku, vyvrtat dva otvory a do nich vyřezat závit (odhad M5?) a rovněž z boku toho plastového dílu provrtat rovněž otvory a čudl k němu přišroubovat dvěma šroubky s šestihrannou hlavou (pro dotažení bokem). Pod hlavy podložky. A pokud jsou na ploše pod hlavami nějaké výstupky (něco tam vidím), tak tyto odstranit (možno asi i hrotem pistolové pájky) a pod hlavy těch šroubků vytvořit plechovou podložku ve tvaru celé té plochy, která by celou plochu zpevnila.

Dobrý den,nevím,jaké máte s tímto lepidlem zkušenosti konkrétně s ABS.K ABS všeobecně lepidla nepřilnou,každou chvíli něco spravuji v tomto stylu,mám i profi svářečku a pár zkušeností.Takovéto drobnosti řeším jak jsem popsal výše,nebo i další podali návrhy,udělat kostičku z plného materiálu a přivrutovat,jak napsal třeba George.
Jinak tazatel uvedl,že je to dost namáhané,tudíž nějaká slepka to neudrží.:-)

No hodně pozitivní, například jsem lepil koženou přesku (co byla roztžena) na pouzdru na opasek na mobil, a drží to už cca 3 roky.
Jediný problém, je to, že je to kartuš na pistoly, kterou já nemám. Takže aplikace je poněkud horší. Ale stačí trochu vymačkat a na papíře promíchat a už se lepí.

Wste by som vyskusal dentakryl. Po vytvrdnuti pevny, aj tazko obrobitelny rucnymi nastrojmi. Vacsi kus prevrtat, vlozit skrutku do dreba (kvoli vystuzeniu a vecsiemu zavitu) na malom kuse cast pri odlomeni vyliat dentakrylom.