Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem nastavení laddomatu

Dobrý den,
potřeboval bych poradit s nastavením laddomatu. Mám kotel 27kW, akumulační nádrž 1500l, dva topné okruhy (radiátory, podlahovka) a ještě kotlem ohřívám i kombinovaný bojler.

Nejprve jsem nechal tovární nastavení čerpadla na laddomatu. Patrona v laddomatu je na 78°. Po zátopu když se čerpadlo zapnulo, běželo tiše. Ale jak kotel dosáhl provozní teploty (něco přes 80°C) laddomat začal soustavně pískat (ze suterénu jde slyšet do přízemí přes zavřené dveře). Začal jsem tedy pátrat jak to nastavit, aby to nepískalo.

Z návodu přímo toho mého laddomatu jsem toho moc nevyčetl. Byl dost stručný. Našel jsem si teda návod od jiného - předpokládám, že princip funkce je stejný.
Píše se tam "při výkonu kotle nad 25kW nezapomenout přiškrtit horní kulový ventil" - po dotazu na výrobce Atmos mi bylo doporučeno přiškrtit na polohu páky ventilu "14 hodin" (tzn. otevřeno na 1/3), prý se to dělá kvůli zlepšení průtoku. Dále mi bylo doporučeno nastavit na čerpadle konstantní otáčky na maximum - aby se nestalo že oběhová čerpadla "přetlačí" čerpadlo na laddomatu. Tak jsem provedl. Pískání přestalo, ale zase čerpadlo běží od začátku topení hlučněji.
Výrobce mého laddomatu zase říká "škrcení ventilu se nepředpokládá". Tak už v tom mám solidní guláš :-)

Teď s tím tak trochu experimentuju:
1) snížím otáčky na čerpadle o stupeň pod maximum, horní kulový ventil zcela otevřený - pískání už téměř nejde slyšet
2) snížím otáčky o dva stupně pod maximum, ventil zcela otevřen - pískání úplně zmizí

Je tady prosím někdo kdo by mi osvětlil, na co mají vliv otáčky čerpadla? Když dám ty maximální - bude třeba akumulační nádrž rychleji nabitá?
Dále co s tím ventilem? Škrtit či neškrtit? Jak to máte u vás?

Děkuji.

Jaká máš kotel? Pokud Atmos - jaké schéma zapojení?

aby se nestalo že oběhová čerpadla "přetlačí" čerpadlo na laddomatu.

Chtělo by to asi foto zapojení, ale to je pěkný chaos v trubkách.

Taky mám Atmos, taky ladomat a jen "cinká" když je malý tlak v soustavě. A zas cinká když klesá teplota kotle při 76°C.

Otáčky čerpadla mám na minimum.