Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Tažení elektřiny v liště- lanko nebo drát?

Tchán před 20 lety rekonstruoval elektriku ve sklepě. Nevím, jestli tehdy prošla revizí. Náhodou jsem zjistil, že v lištách je lanko, i když mi kdosi říkal, že se má tahat v lištách kabel s dráty, ne lanky. Funguje to, ale nemám to radši nechat předělat?

Souhlasím s jezekhifi. Pokud to někdy budeš muset měnit, raději už použij drát, je levnější a snese větší zátěž na stejný průměr, jako lanko. Lanko se používá jen proto, že s ním můžeš hýbat, má více drátku, mezi kterýma je více vzduchu. Proto je ohebnější, ale má menší zatížení (menší efektívní průměr). Takže v lištách vůbec nechápu, proč by někdo používal linku.

Jestli lanko nebo plny drat je v podstate jedno. V pevnych instalacich se voli drat, protoze je levnejsi, ale nic nezakazuje pouzit slaneny vodic.
Spis bych okouknul stav ty instalace jako takovy, pouziti lanka je takovy podezrely a kde je podezrela jedna vec, byva i druha. A ta muze byt horsi.

V tomto případě je důležité, jak jsou ta "lanka" (vodič SY) pod šroubky uchycena, aby měla dostatečný a spolehlivý kontakt. Já jsem "stará škola" a tak to řeším proletováním konce cínem a zhotovením očka pod šroubek. Ale i lisovací návlačky nejsou špatné, dnes se tvrdí, že i lepší. Ale to snad spíše do Wago svorek.

V dotazu píšeš, zda to nemáš nechat předělat. Pokud je to tak jak píšeš, takže lanko je přitažené pouze pod šroubky, tak bych doporučoval, ty spoje, nechat nějakému elektrikáři předělat a upravit. Jako vždy a všude varuji, práce na elektrických zařízeních mohou provádět pouze odborní elektrikáři, takže je to pouze na Tobě. Provozně funkční a bezpečné to určitě bude.
No a pokud by se jednalo opravdu o konkrétní elektrorevizi, tak je to dosti na konkrétním revizákovi. Běžné elektroinstalace vodiči SY se nedělají, že by to bylo někde vyloženě zakázáno to asi není, ale už jsem pár let mimo "aktivní" činnost, čímž jsem trochu ztratil kontakt se současně platnými normami a tak už si jistý úplně nejsem. :puff: