Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem USB 2.0 vs USB 3.x - Dobíjení telefonu

Dobrý den,

Na několika zdrojích jsem našel rozdíly mezi USB, např zde

Byl jsem přesvědčený, že rychlost dobíjení určuje počet mA. A u adaptéru to tak pravděpodobně je.

Avšak, přes USB se mobil dobíjí vždy stejně rychle. Proč to tak je, když má USB 3.x více mA? Nebo to závisí i na něčem jiném?

Prosím o radu.

Děkuji

Nenapísal si o aký mobil sa jedná. Možno podporuje nejaké rýchlonabíjanie QuickCharge ktoré podporuje aj nabíjačka takže sa nabíja rýchlejšie, USB2 ani 3 QuickCharge samé o sebe nepodporuje takže sa mobil takto bude nabíjať pomalšie.

Samsung Galaxy A10 mám momentálně "v reklamaci". Teď dočasně používám Oukitel K10000 PRO. K oběma byl adaptér přes 1000mA (Samsung si teď nejsem jistý, asi 1500mA, Oukitel dokonce 2000mA).

Přestože ani jeden nepodporuje rychlonabíjení, dobíjí se, s adaptérem a kabelem od výrobce, výrazně rychleji než z USB.

Např. flash disk USB 2.0 nezrychlím, když zapojím do USB 3.x. Avšak, zde mobil i použitý kabel umožňují rychlejší dobíjení, než z USB 2.0.

Proto by mě zajímalo, jak USB 3.x funguje, když by se mobil teoreticky měl dobíjet rychleji?

Nezaměřuj se na typ USB, ale zaměř se na to, co telefon podporuje - norma se jmenuje QuickCharge (QC a verze).
Pokud budeš mít telefon např. QC 3, nabíječku, která podporuje QC 3 a USB kabel, který zvládne daný proud, pak se to bude nabíjet nejvyšší možnou rychlostí - to znamená ze začátku plný proud, ke konci bude proud klesat.
U nabíječek se neřeší datový přenos, takže dívat se, jestli nabíječka má USB 2 nebo USB 3 je hloupost.

Další normou, která přišla s USB C je Power Delivery (PDC) a tam je opět potřeba, aby to podporoval telefon (koncové zařízení) i nabíječka. PDC používají třeba notebooky, kde už není zvláštní konektor na napájení, ale adaptér strčíš rovnou do UDB C.

Q: Does Samsung Galaxy A10 support Fast charging or quick charging?
A : No, Samsung Galaxy A10 does not supports fast charging.

Oukitel Quick Charge podporuje, takže s patřičnou nabíječkou by měl být nabitý dřív. Ale musíš brát v potaz kapacitu baterie - Samsung 3,4Ah, Oukitel 10Ah.

Nabíjení, a tedy i rychlost nabíjení, řídí nabíjecí obvody ve spotřebiči, a pokud je k dispozici dostatečný příkon, nezávisí na tom jak je velký, a jeho zvyšováním se rychlost už nezvýší. Jenom pokud není, pak se nabíjí logicky déle.