Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Epoxidová pryskyřice neztvrdla!

Dobrý den, potřebuji poradit proč mi nechce ztvrdnout pryskyřice. Není to první věc co jsem z této odlila a nikdy jsem neměla problém cca 24h jak píšou ztvrdla. Je to PourArt Epoxidová pryskyřice. Nemyslím, že bych dala činidla málo, jak pišou 23%, ale už snad 5 dní je povrch v odlité formě při stlačení lepkavý a měkký. Nechápu to. Nejde proces nějak urychlit př. změnou teploty (hodit to za okno)? Nebo je možnost, že se někde stala chyba a nikdy to neztvrdne? Oproti jindy jsem přidala jen barvu k obarvení určenou. Děkuji

Vyšší teplota tedy? Já myslela, že při zahřátí se naopak začne tát do tekuté podoby. A jak velký extrém mohu využít, aby nehrozilo nějaké poškození/prasknutí.. horkovzdušná pistole/fén či snad trouba? Asi budu muset experimentovat, to je nemilé tedy. A jak tomuto do budoucna předejít? Mohlo to zapřičinit třeba moc činidla? Nebo je toto výsledek spíše nedostatku? Děkuji

Nezačne tát, epoxid patří mezi reaktoplasty, což znamená, že pryskyřice v kontaktu s tvrdidlem "zesíťuje" (změní svou chemickou strukturu). A chemické reakce probíhají lépe při vyšších teplotách. Dej to na pár dní někam na topení.

Příčiny mohou být různé, nesprávné složení směsi (málo nebo příliš moc tvrdidla), mastnota nebo jiná nečistota ve formě.

Aby se ti podruhé nestalo to samé, namíchej malý vzorek epoxidu se správným poměrem bez barviva.
To samé s barvivem. Aby se vyloučila možnost, že to způsobilo barvivo.
Možný problém by mohl být míchání při příliš nízké teplotě. Míchací poměr je váhový, ne objemový.
Před vyhozením, bych to zkusil ohřát asi na 40st.

Děkuji všem za rady, tak jsem na tím nakonec asi vyzrála ;). S rizikem poškození obsahu v pryskyřici a forem jsem to šupla do trouby na zhruba 100°, místo vytvrdnutí se ta měkká vrstva změnila zpět na kapalnou (odlévala jsem dvě vrstvy a první se od začátku povedla a vytvrdla, problém byl s horní druhou), takže jsem toho využila a přimíchala ještě tužidlo a už teď je to tvrdší po pár minutách, než minule po těch 5 dnech jak to hezky rychle nahřáté tvrdne :). Pokud ta vysoká teplota pryskyřici neškodí, pak je to dobrý způsob k nápravě. Měla jsem strach, aby dobře fungovala difuze zpětně, tak jsem to ještě zamíchané nachvilku hodila do trouby a teď už to odpočívá na radiátoru a skoro ztvrdlo do pevnosti!