Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký olej na masivní dubový trám

Zdravím,
mám k dispozici masivní dubový trám o rozměrech 45x45x290 cm. Hranol byl řezán z již vyschlého kmene a má na sobě menší praskliny. Tipnul bych, že byl kácen před dýl jak 5 lety. Nicméně předpokládám, že bude ještě dál vysychat.
Chtěl bych jej zbrousit do hladka a použít v interiéru jako odkládací a TV stolek. Zvažuji, čím ho povrchově ošetřit. Mezi lakem, voskem nebo olejem se zatím víc přikláním k oleji. Lak ten povrch uzavře a v čase by pracoval/praskal stejně jako dřevo, vosk se bude chovat zřejmě podobně.
Došel jsem tak k oleji, ale nemám s tímto moc zkušeností. Můžu jít do nějakého hobby marketu a vybrat, co tam bude, ale raději se ptám na vaše rady a zkušenosti. Čím byste ten hranol ošetřili a dál udržovali?
Díky za jakýkoli názor, m.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
V interiéri upusti od nejakých náterov, impregnácií, náterov, lebo vôňa čistého masívu na omak, zrak… poslední
Nuda 03.11.2020 20:08
Nuda

V interiéri upusti od nejakých náterov, impregnácií, náterov, lebo vôňa čistého masívu na omak, zrak, hmat, čuch je k nezaplateniu. Niet nad ošahávanie, pohľad, oňuchvávanie surového dreva i keď časom po ohobľovaní a zbrúsení povrchu stratí vizuálny pôvab pri pohľade na rast letokruhov.

Už aj ľanový olej páchne, ničí energetické spektrum voľného vyžarovania elektrónov zo surového dreva do interiéru smerom do nerušenej pohody obydlia.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru