Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem co je to za vrták?

Dobrý den!
Prosím vás, co je to za vrták? Pokusil jsem se to nafotit, ale asi z toho moc neuvidíte, lepší foťak jak v mobilu nemám a navíc ten vrták na který se ptám už je moc ojetý, tak se pokusím to aspoň popsat. Myslím, že strojař, který s tím pracuje to pozná. Má to vidiové plátky, jak klasický vidiový vrták, ale je úplně jinak broušený. Klasický vidiák je i když je nový, vlastně tupý, vrtací ploška je nabroušena z obou stran do špice jako sekáč na beton, boky vidiových plátku jsou vlastně úplně tupé. Počítá se tam asi s tím, že on ten vrtaný beton spíše drtí jak sekáček, než aby řezal, jak to dělá vrták do kovu a boky teda už nemá smysl brousit vůbec. Tento vrták na který se ptám (pokud je nový) má naopak vidiové plošky ostré jak klasický vrták do železa a ty čelní plošky jsou broušené pouze z jedné strany, třeba jako obráběcí nůž do soustruhu, takže pro mně nebylo problém, pokud byly v betonu dráty, projelo mi to úplně bez problému. Já jsem pár dostal od kolegy z Německa, ale nemyslím si, že by tam byli na tom technologicky až o tolik líp. On to tam sháněl od obráběčů kovů. Bohužel už nežije a já obcházím u nás železářství a všude se na mě koukají jako bych přinesl něco s Marsu. Je to na obrázcích ten vrták s velmi malým (nebo velkým? už mám v tom chaos) stoupáním. Prostě ten napravo. Já si myslím, že je to i u nás, ale není to běžná věc, že třeba objednávat někde u obráběcích strojů.
Jelikož neznám název, nemůžu to najít ani na netu, proto pokud víte o co se jedná a kde to objednat, moc mi pomůžete!

děkuji

Nebude to niecot take: https://www.dimapa.sk/12-mm-Vrtak-do-kovu-SK-karbidovy-platok-DIMAPA-d251.htm ?
Urcite som videl niekde aj vrtaky do zelezobetonu, presne ako popisujete, ze prevrta aj roxory. Nie je to zas nic neobvykle, na nete po chvilke hladania urcite najdete. Maju ale asi inu geometriu ako to co amte na foto.
Ono, ak aj je ten vrtak urceny na kovy, tak zrejme chvilu prezije aj vrtanie do betonu, nakolko karbid je hodne tvrdy. Ale urcite po par takych vrtaniach uz to do ocele tak hravo nepojde.

Oba majú osadenú vídiovú hlavičku, dve krídla osadené v nástrojovej oceli určené do piestových, príklepových vŕtačiek.

Záleží od presnosti vrtu, do nesúrodého betónu a do homogénneho šutra.

Osobně mám za to že ten vpravo je normální strojní vrták běžně užívaný na vrtání tvrdých legovaných ocelí nebo i přikalených.Ten s to šroubovicí vlevo mě připadá že se s tím vrtá bronz.Ještě není poznat jestli je tento vrták dvoubřitý nebo tříbřitý pro vrtání přesných otvorů.

Ten vrták který má táhlou šroubovici a SK plátky je určen k vrtání tvrdých a křehkých materiálů. Ten s tou hustou šroubovicí je asi do betonu nebo kamene. Vrtáky do ocele (bez SK plátků) s hustou šroubovicí je určen pro vrtání měkkých kovů.

Levý je klasický do betonu, ale asi vás zmátla ta dvojitá šroubovice, nebo jste mě nečetl dobře, mě zajímaly jen ty vidiové plátky a to jejich broušení, ne šroubovice (ale to jsem tam určitě psal) Chápu, fotky nebyly kvalitní, fotil jsem to levným mobilem, ale nakonec jsem odpověď dostal. Nechci se už moc rozepisovat, protože odpověď už z tohoto vlákna znám , pokud máte dotaz na mně, samozřejmě ho s vděčnosti odpovím. Jde o nějaké vrtáky do kalených kovu, které v betonu prý moc neobstojí, jak se taky dozvíte výše. Ale já s nima mám výbornou zkušenost (možna otec šetřil na cementu), možná jsem měl Německé - kvalitnější, jak koupím slovenské, budu zklamaný, ale hlavně že vím, o co jde

děkuji všem moc