Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem řezání koleček z kulatiny

Zdravím kutily,
žena má požadavek na nařezání hromady koleček z kulatiny, až do průměru cca 40cm. Tím je ze hry pásová pila i jakákoli lidsky velká cirkule.
Zárověň požaduje, aby obě plochy kolečka byly paralelní, což vylučuje ruční řezání motorovkou.

Vzhledem k množství to nehodlám řešit ani ručně, chce desítky kusů, na což nejsem kanaďan. Z důvodu množství zavrhuju taky říznutí od oka a dofrézování roviny.

Jedné, co mě napadlo, je vyrvořit aparát k vertikálnímu vedení motorovky - 28" lišta, k tomu přivrtaná platforma s kluznýma ložiskama a 4x vertikálně hlazenka jako vodítko - to je vec, kterou můžu mít prakticky za sobotu hotovou. celá ansámbl bude pořád pohromadě, pilu si v případě potřeby detachnu.

Jak byste to řešili vy? Čas na provedení se krátí, čímž (nerad) zavrhuju stavbu custom kmenové pily-pásovky, alespoň prozatím.

Nákup nebo spíš výroba pily je stejně v plánu, jen to nejde stihnout takhle fofrem.

Zřejmě použiju metodu "Alaskan mill", která se normálně používá pro generování prken z kulatiny, jen to o 90° otočím. Výsledek by měl být celkem obstojný a v poměru cena/výkon/kvalita/rychlost implementace bezkonkurenční. Na motorovku jsem sehnal 20" lištu, takže se i tak-nějak vejdu s rozměrama

žena má požadavek na nařezání hromady koleček z kulatiny, až do průměru cca 40cm.

Kulatina je z jakého materiálu? Ocel, dřevo, sklo, ....? ]:) A tloušťka výsledného produktu?

Jestli máš nějakého známého hasiče, ti mají zařízení "kobra".... Tím by to možná šlo.

myšleno je samozřejmě dřevo, tloušťka dle potřeby - byť to není explicitně řečeno, vyplývá to myslím dost jasně z kontextu. Alespoň já neznám nikoho, kdo by doma řezal v 40cm průměru na kolečka třeba to sklo :-)

Abych mohl požádat hasiče o zapůjčení KOBRA domů na několik týdnů, na to by mi "nějaký známý" fakt nestačil. To už se můžeme v teoretické rovně bavit třeba o kosmickém laseru, lanové diamantové pile nebo sekání světelným mečem.

Alespoň já neznám nikoho, kdo by doma řezal v 40cm průměru na kolečka třeba to sklo

Jáý zas neznám nikoho, kdo doma řeže 40 cm dřevěnou kulatinu na kolečka. Takže to vyjde nastejno. :-)

Tou tloušťkou jsem měl na mysli sílu výsledných koleček. Podle toho vybrat technologii. Je rozdíl, když budeš chtít třeba 1 cm nebo 10 cm.

P.S.: ten světelný meč by stál za vyzkoušení. ;-) :-D

Je to tak, tvoří z toho. Vyschlá nebo nevyschlá - všechno jedno, hlavně aby to byly kolečka, byly rovný a bylo jich hromada. Zpracujeme všechno - smrky, buky, topoly, shnilé švestky, akáty z prořezů kolem silnic :-) Dokonce některé záměrně zprudka sušíme, aby popraskala co nejvíc...