Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak zapojit svetla (stmivac)

Ahojte!

jelikoz se v elektrine uplne nevyznam, tak bych Vas chtel poprosit o radu. (namontovat, pozapojovat uz to pote zvladnu :))

Koupili jsme stropni listu, do ktere je mozne nacvakavat svetla. Lista i svetla podporuji funkci stmivani. Jedna se konkretne o tyto "reflektory":
35-7292-14-es
technicka data zde: 35-7292-14-ES.pdf?dl=0

ktere se nacvaknou na 3 fazovou listu:
track-3-phase
technicka dokumentace zde:
71-5217-14-00.pdf?dl=0

Ze stropu nam trci 3-fazovy kabel a ve zdi, kde je misto na vypinac potrebujeme koupit a nainstalovat stmivac. Vse mame od ABB rada Levit ale bohuzel nevim, jaky modul koupit.
Chteli bychom klasicke tlacitko (ne to kolecko) viz: https://nizke-napeti.cz.abb.com/kryt-stmivace-s-kratkocestnym-ovladacem-16538/kryt-stmivace-s-kratkocestnym-ovladacem-3299h-a00100-01?slider-history=0&tab-history=1
a k tomu je na vyber bud:
pristroj-stmivace-pro-kratkocestne-ovladani-2cka006512a0323
pristroj-stmivace-pro-kratkocestne-ovladani-2cka006560a1205
pristroj-stmivace-univerzalniho-pro-kratkocestne-ovladani-2cka006590a0171
pristroj-regulatoru-pro-predradniky-1-10-v,-pro-kratkocestne-ovladani-2cka006550a0042

Tyto listy mame 2. Kazda bude mit svuj vypinac resp. stmivac. Na jedne takove liste bude 6 "reflektoru" a na 2. liste budou pouze 3.

Poradite mi prosim, jaky z techto ctyr modulu koupit aby se zminenymi svetly fungoval? Predpokladam, ze funkce tlacitkoveho snimace je takova, ze kdyz kliknu tak se vypne/zapne a kdyz jej budu drzet tak se bude pridavat/ubirat intenzita...

Dekuji Vam,

T.

Jedno LED světlo bere max 0,1A. Světla se typicky jistí 6A jističem. To znamená, že na něj můžeš dát několik desítek světel. Proto ta moje otázka zda osvětluješ velkou prodejnu? Nebývá zvykem, aby se na světla tahaly tři fáze. Nemáš tam náhodou jenom tři dráty (fázi, nulák a ochranný vodič)?

nn mam tam dratu 5, cerna, hneda, seda, modra, zluto-zelena... rekli nam to v prodejne, kdyz jsme svetla objednavali tak jsme to vyridili stavbe a ta nam to takhle pripravila... :) a kdzy se kouknes do toho navodu, ktery jsem na odkazu zminoval, tak je tam videt, ze z kabelu se do listy maji zapojit kabely L1, L2, L3 a N... jde spise o to, ze mame listu celkem 5m dlouhou a muzu si nastavit ruzne sekce sviceni... ale ted mi dochazi, ze bychom tim padem meli mt misto jednoho vypinace na jednu listu 3, nebo se pletu?

Na každou fázi potřebuješ zvlášť stmívač, což může být výhodné, že si nastavíš jas každé sekce zvlášť, ale je to drahé. Jo, a ty LEDky musí být určené na stmívání, na to pozor při nákupu!
Pouze ten první stmívač (2cka006512a0323) je určen pro LEDky. Na těch šest reflektorů stačí jeden (jen tak tak).
Co se týká funkce, je to v návodu jak píšeš: "Při manuálním nebo dálkovém ovládání se rozlišuje délka povelu. Krátkým stiskem (< 0,3 s) se vyvolá zapnutí na naposledy použitou úroveň jasu, nebo vypnutí. Delším stiskem (> 0,4 s) se reguluje jas svítidla."
Co se týká zapojení, tobě stačí dvouvodičové (fáze a zátěž, bez N).

Světla na 3 fáze se dělaji nejen kvůli rovnoměrnému zatížení, ale taky kvůli stroboskopickému jevu (neodstraní ho, ale bude 3x rychlejší). A to že když vypadne fáze někde v rozvodně, že aspoň část (2/3) svítí taky neni k zahození. Kromě toho zapínat světlo v místnosti trojfázovým vypínačem je docela machrovina (trojfázový vypínač většinou nevypadá jako normální vypínač světel).

Stroboskopický efekt byl u zářivek, ale není u LEDek. Trojfázový vypínač tam nebude, ale dva stmívače, které jsou zároveň spínači, pro dvě fáze. Důležité ale je, aby byly obě fáze kvůli výpadku jištěné zvlášť.