Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Správný výpočet výkonu 230V/400V

Můžete mi potvrdit, nebo vyvrátit předpoklad výpočtu :
když uvažuji jako laik... .

např. na světla se používá cyky 3x1,5, když dám 6A jistič (dává se B-čkový) max příkon vypočítám 6*230=1380 W
u zásuvek použiji cyky 3x2,5, když dám 16A jistič (dává se B-čkový) max příkon vypočítám 16*230=3680 W

teď šporák 3x16A (typ patrně B) kabel cyky 5x2,5 a teď výpočet:
pojistka přenese max 3x16*400=19 200 kw??

(předpokládám správně, že u 3 faz. spotřebičů se násobí x400 a ne x230V)
z čeho vyplívá že při stejném průřezu kabelu při 3 faz./400V proteče stejným průřezem větší výkon?

Příklad: když mám hlavní jistič 3x25A tedy potom když budu čerpat pouze 1 fáz. celkem přenese hlavní jistič 3x230*25=17,25 KW
ale kdybych měl vše na 3fázové spotřebiče potom 3x400*25=30KW

Něco mi říká, že u 16A motorové zásuvky se dává jistič 3x16A a kabel 5x2,5
32A jistič 3x32A a cyky 5x4
63A jistič 3x63A a cyky 5x6

Mám dojem, že u strojů, kde je velký nápor na rozběh by měl být jistič C-čkový?

a ještě by mě zajímalo jaká je max W které mohou protéct cyky 3x1,5
3x2,5
5x2,5 (3fáz)
(tedy kdyby mě nelimitovala pojistka)

prosím potvrdit, nebo vyvrátit

Výpočet jednofázového výkonu je v pořádku, možná jen formálně by se místo watů měly psát voltampéry, protože vstupuje do hry ještě fázový posun (jistič ovšem nezajímá, jestli je těch 16A ve fázi (plný odběr) nebo o 90° posunuté (nulový odběr) a protifázi (dodávka do sítě) ani nemluvim, to by mělo zajímat elektroměr).

U třífázového se ale pořád násobí 230V. Pokud počítáme proud tekoucí dráty (ne proud v trojúhelníku spotřebiče). Tím pádem vyjde výkon jen trojnásobný. Protože ale jmenovitou hodnotou je napětí sdružené (výjimkou je snad jen těch 230, kdy se ze zcela praktických důvodů používá fázové a když sdružené tak za lomítkem 230/400), tak se před ten vzorec dává odmocnina ze tří (namísto trojky), pak se tam může dosazovat 400. (Jak se z dělení odmocninou ze tří a násobení trojkou stane odmocnina ze tří je otázkou matematiky, lze si to lehce odvodit.)
Je tady očividná ta úspora vodičů, kdy na trojnásobný výkon potřebujete jen o jeden nebo dva pracovní vodiče míň. (Na jednofázový potřebujete dva dráty, na trojfázový pouze čtyři s tím, že se proud středním vodičem při symetrickém zatížení vyruší (teda pominu-li netočivé složky, tedy hlavně harmonické 3, 6, 9.... které se sčítají a tento krásný koncept narušují). Pokud by bylo potřeba trojnásobně zvednout jednofázový výkon, bylo by potřeba trojnásobného průřezu, tedy třikrát víc vodičů.)

Na dimenzování vodičů tady jsou jiní, kromě proudu je několik dalších faktorů (zkratové poměry, úbytky napětí ...). Faktem je, že jsem si nedávno (minulý týden) udělal pokus s nově koupeným kabelem CYSY5C2.5, kdy jsem nechal všemi vodiči téct proud dané velikosti. A už při 16 A byl ten kabel dost teplý a nerozmotaný kousek i horký (ale řekl bych v rámci možností). S proudem jsem šel až na 25A (víc mi nedovolil zdroj, který končí na 16V jinak umí až 60A) a to už bylo opravdu horké, ta nerozmotaná část myslím měla už dost. Vrtalo mi to v hlavě, když se 2.5 dává klidně na 32A. Napadlo mě, jestli to nebude tím, že normálně jsou zatížené jen 3 vodiče, uzemnění jen vyrovnává potenciál (teče jím proud jen při poruše) a střední vodič zase dotahuje nesymetrii, pokud je vůbec propojený (tím pádem by těch 5x16A=80A bylo jako 80:3=26.6A a těch 25 jako 40).

Jinak proud, který může kabelem protéct bude klidně o řád větší, ale jen po omezenou dobu (třeba ten rozběh motoru). Jistič nebo pojistka taky nevypadne hned, několik minut (řádově 10) dovolí i dvojnásobný proud. Podrobněji by napověděla vypínací charakteristika, kterou lze obvykle naleznout v datasheetu výrobce.